לא רק לבן: להתאים את צבעי הבית לעונה

איך תוכלו להתאים את צבעי הבית שלכם לעונות השנה וליצור חלל שגם מתחלף ומתעדכן אבל גם תואם את האופי המיוחד שלכם? התשובה כאן

לפני כמה ימים ישבתי עם מעצבת פנים מנוסה והעליתי בפניה את נושא הצבעים אל מול המונוכרומאטיות ששולטת כל כך לאחרונה בבתים ובדירות בישראל. " אבל מה אפשר לעשות כשרבים מהלקוחות רוצים עיצוב מודרני מינימליסטי?", החזירה לי אותה מעצבת בשיא הרצינות ומכאן התפתחה השיחה לאפשרויות הרבות הקיימות בשמירה על סגנון עיצוב ועם זאת אפשרויות רבות  לגיוון הבתים. אם רק היינו יודעים לעשות את זה נכון, היו יכולים אותם בתים לקבל זהות ייחודית תואמת לדיירים, וגם שלא כל הבתים יראו אותו הדבר, עד כדי התחושה שאחרי שראית בית אחד ראית כבר את כולם.
התפיסה הזו נכונה במיוחד היום, כשלצד הקו המינימליסטי המועדף לטבע יש השפעה חזקה על מקורות ההשראה. אותה תגובה של המעצבת, ושיחות נוספות שניהלתי עם אדריכלים ומעצבים פנים, עלו גם בשיחה שהייתה לי עם אילנה זיגמונד מחברת "טמבור"  שבין היתר היא גם אחראית על הפקות  הצבע של החברה. בעקבות פגישתנו קיבלתי כמה טיפים בנושא גוונים ועונות השנה, שבכל אחת מהן הטבע מתהדר בגוונים אחרים.
כולם יודעים שלעונות השנה יש השפעה ישירה על התפקוד האנושי אבל לא כולם מבינים שצבע הבית יכול גם לעשות את אותו הדבר בדיוק. שלושה גורמים שותפים להשפעת עונת השנה על האדם: רמת הטמפרטורות, עוצמת האור וכמובן הגוונים ששולטים בטבע. את הגוונים האלה, שמחולקים פחות או יותר לפי עונות השנה, אפשר לגייס לטובת עיצוב הפנים בבית. רמת השילוב ועוצמתם בבית נתונה לבחירתו של כל דייר בבית ומותאם לאזור המשפיע עליו ביותר.
 
איך עושים את זה?

עונת החורף מתקשרת אסוציאטיבית לקור, רטיבות, להתכנסות בתוך הבית ולעיתים אפילו לתחושת קדרות מסוימת המלווה בתחושת אינטימיות ורומנטיקה. האפור על גווניו הוא אחד מהמרכיבים העיקריים, לצידו נמצאים גוונים חורפיים המכונים "מעושנים".
מה מתאים?: הבורדו, הסגול הכהה, הכחול הכהה וכן גווני האדמה הכהים.
אגרטלים
(צילום: טמבור)
האביב מתקשר לפריחה והתחדשות ולכן גם הגוונים המתחברים לאביב הם רכים ועדינים כמו הפרחים בתחילת לבלובם.
מה מתאים?: כל גווני הפסטל מתאימים לעונת האביב: ירקרק,  ורוד, צהבהב ואחרים.
ספה
(צילום: אריה שטיינוורץ)
בקיץ החום, האור והאנרגיות בעיצומם. לא בכדי, מועד החופש הגדול הוא בקיץ, שהוא זמן של תחושת שחרור ומרחב. גם הגוונים המזוהים עם הקיץ הם בשיא עוצמתם. גוונים מוחלטים, בוהקים וחזקים מאוד עובדים כאן מצוין.
מה מתאים?: ורוד-פוקסיה, תכלת – ים,  כתום, אדום, סגול צהוב ירוק-תפוח וגם הלבן החגיגי והמואר במיוחד.
חלל מעוצב
(צילום: טמבור)
הסתיו מסמל את תום השנה אך גם את תחילתה של שנה חדשה. החום פוחת, הרוחות מתחילות לנשב ומביאות את השלכת והגוונים הקיציים נחלשים ומתכהים מעט.
מה מתאים?: חאקי ברונזה, קרם ושמנת.
סלון מעוצב
(צילום: אסף הבר)
אז איך מכניסים את עונות השנה הביתה ? לכך יש יותר מתשובה אחת, כי הרי לא נחליף ארבע פעמים בשנה את הגוונים בבית. אפשר לבחור באחת מעונות השנה, לשלב בכל הבית אחד מקשת הגוונים או להתאים לכל חדר גוון אחר משלו. אפשר גם שכל אחד מבני הבית יבחר לעצמו את עונת השנה המועדפת עליו ובה יהדר את החלל בו הוא נמצא רוב הזמן. אבל בסופו של דבר, הכנסת הגוונים לחללים השונים של הבית לא מחייבים צביעת כל הקירות, ודי בקיר אחד שלו מתאימים אביזרי עיצוב משלימים, אותם, דרך אגב, דווקא כן אפשר להחליף חדשות לבקרים.
234(2)
403(2)
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

int(0) cat: 704prof: 0
המלצות נוספות
בודק...