מחפים עליכם: סוגי חיפויים למטבח שכדאי שתכירו

במשך שנים רבות שימשו חיפויי המטבח כפתרון יעיל להגנה על הקירות מפני התנאים השוררים בו והוסיפו פן אסתטי מיוחד לחזות שלו. על אף שההתקדמות הטכנולוגית הביאה אתה פתרונות נוספים להגנה על הקירות, היעילות הגבוהה של החיפויים, קלות התחזוקה שלהם והתוספת העיצובית שהם מהווים עיגנו אותם בתור הפתרון הנפוץ ביותר. מבין כל החללים בבית בהם כדאי לשלב חיפויי קיר, המטבח עשוי להיות זה שהכי יזדקק להם

נתחיל בשאלת השאלות: מדוע חיפויי הקיר כל כך חשובים במטבח?

ובכן, התפקיד הראשון והחשוב ביותר של חיפויי הקירות הוא כמובן להגן עליהם מחדירת נוזלים אך לא רק;  גם אדים ושלל מזיקים אחרים עשויים לפגוע בקיר ולהרוס אותו ועלינו לזכור שבדיוק בציר האסטרטגי הזה מצויות תשתיות המים והחשמל שגם עליהן צריך להגן. לכן בסביבת העבודה של המטבח, בו לחות ורטיבות הן דבר שבשגרה, חיפויי הקירות הופכים לחשובים במיוחד. בתוך כך קלות תחזוקת החיפויים גם היא קריטית, בפרט בסביבה פעילה ויצרנית שמתלכלכת ומוכתמת בקלות.

חיפויי מטבח

לא רק יפים: חיפויי המטבח מגנים על התשתיות

לא רק יפים: חיפויי המטבח מגנים על התשתיות
צילום: עודד סמדר | עיצוב: הילה אפרים

סוגי חיפויים

חיפויים מלאכותיים

אז מה הם סוגי החיפויים הנפוצים אתם שואלים?  ובכן, המוכרים ביותר הם חיפויי גרניט הפורצלן- מחומרי הגלם הרווחים ביותר לחיפוי קירות, לריצוף ועוד. האריחים הללו משמשים כמשטח מלאכותי פנטסטי בהיבט הוויזואלי והפרקטי כאחד. מדובר בחומר גלם עמיד ואיתן לאורך זמן שנתפס כקל לטיפול ותחזוקה, ודאי מבחינת ניקיון.  למרות שמדובר באבן מלאכותית, בשנים האחרונות והודות לטכנולוגיות הייצור המתקדמות, מצליחים אריחי גרניט הפורצלן  לחקות תכונות טבעיות. הם דומים למדי למשטחי אבן, שיש ומתכת טבעיים וככאלה יש בהם אמירה עיצובית עוצמתית.

אריחים אלה מתאימים במיוחד עבור מי המחפשים את עמק השווה בין מחיר ליתרונות פונקציונאליים ואסטטיים. האבן המלאכותית אינה יקרה בהשוואה לחומרי גלם טבעיים ויתרה מכך, היא נושאת יתרונות שאת חלקם החומרים היקרים יותר אינם מצליחים לספק.

פינת אוכל צבעונית

חיפויי קיר פרקטיים שנראים מצויין

פינת אוכל צבעונית
צילום: אלעד גונן | עיצוב: אורון מילשטיין

חיפויים טבעיים

וממלאכותי, לטבעי: חיפוי קיר מאבן נחשבים לבחירה נועזת, בעיקר בשל העובדה שהם מאוד נוכחים ועוצמתיים. האבנים הטבעיות מונות שלל צבעים וטקסטורות וניתן ליצור באמצעותן חיפויים בשלל תצורות שיעניקו למטבח אווירה חמימה וביתית.

למרבה הצער מבחינה פונקציונלית האבן קשה לתחזוקה- היא נוטה להישחק, רגישה לחומצות וסופחת נוזלים, ולכן יש לטפל בה באמצעות חומרי ניקוי ייעודיים. ניתן להקל על העבודה באמצעות חומר מבודד עבור האבן, אך אז היא מאבדת את הפונקציונאליות שלה ונותרת פריט עיצובי ותו לא.

חיפויי אבן טבעית במטבח

חיפויי אבן טבעית במטבח

חיפויי אבן טבעית במטבח
צילום: מור מויאל | עיצוב: שירן שלזינגר

הפונקציונאליות הנמוכה הופכת את האבן לרלוונטית בעיקר עבור אלה ששמים דגש גדול יותר על הפן האסתטי. במידה והשימוש במטבח מועט ויש חשיבות גבוהה יותר לכך שתשרור בו אווירה חמימה ומשפחתית, האבן היא מועמדת מצוינת.

מטבח בסגנון כפרי

למי ששם דגש על האסתטיקה

למי ששם דגש על האסתטיקה

חיפויי קיר משיש טבעי נתפסים כיוקרתיים ביותר ובתוך כך בהיבט הפונקציונאלי השיש נחשב לפרקטי בהרבה מהאבן טבעית ועדיין, הוא סובל מכמה חסרונות. בדומה לאבנים טבעיות רבות אחרות הוא רגיש לחומצות וסופח נוזלים לכן כדאי לנקות אותו במהירות כאשר הוא מתלכלך ואת זה יש לעשות עם חומרי ניקוי ייעודיים.

חיפוי שיש טבעי

חיפוי שיש טבעי- יוקרתי ופרקטי יותר מאבן טבעית

חיפוי שיש טבעי- יוקרתי ופרקטי יותר מאבן טבעית

מנגד יש לו גם יתרונות רבים: מדובר באבן אמינה ואיתנה שתישמר לאורך שנים אם היא תטופל כראוי, ותשמור על הגוון האסתטי המיוחד שלה.

קיר נקודות

חיפוי נקודות מכניס טקסטורה מגניבה למטבח

חיפוי נקודות מכניס טקסטורה מגניבה למטבח
צילום: עידן גור | עיצוב: מיכל גרינברג-פוקס

חיפוי קיר מזכוכית נחשבים לנקיים ביותר מבחינת מראה וככאלה השימוש בהם רווח לרוב במטבחים המודרניים המהוקצעים אך ממש לא רק.על אף התפיסה הרווחת של הזכוכית כחומר עדין ושברירי, מדובר בחומר גלם יציב במיוחד. סוגי הזכוכית הקיימים כיום מאפשרים לייצר חיפויי קיר קשוחים ועבים דיים ועל כן לא יסדקו בקלות.

בנוסף, הזכוכית היא חומר שקל במיוחד לנקות וכך ניתן להבטיח מלאכת טיפול פשוטה ויעילה. בניגוד לנהוג לחשוב, הזכוכית מתאימה ליישום במגוון רחב של סגנונות: טכנולוגיות ייצור הזכוכית של ימינו מאפשרות לייצר חיפויי זכוכית משלל סוגים, כך ניתן לשלב אלמנטים גרפיים רבים בזכוכית, לרבות טקסטורות, דוגמאות והדפסים, ולהתאים אותה לכל חלל עיצובי.

כוננית וינטג'

חיפויי זכוכית? לא נחלתם הבלעדית של עיצובים מודרניים- נקיים

חיפויי זכוכית? לא נחלתם הבלעדית של עיצובים מודרניים- נקיים
צילום: איתי אבירן | עיצוב: אסתי דינור
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...