עליות גג, גלריות ומה שביניהן

החלל שנוצר מתחת לשיפועי גג רעפים יוצר הזדמנויות אדריכליות, המאפשרות שימושים שונים ומעוצבים. שימוש בחומרים ופרטים מתאימים יעזרו לכם לקבל חלל איכותי וייחודי. כך תעשו את זה נכון

החלל שנוצר מתחת לשיפועי גג רעפים יוצר מצב אדריכלי ייחודי, המאפשר לנצל חלל זה לשימושים שונים כגון חדר עבודה, חדר משחקים קסום לילדים או כחדר מגורים לכל דבר. בין אם מדובר בחלל שנלקח מראש בחשבון בתכנון הבית או בהסבה של "חלל מת" בגג קיים, על ידי שימוש בחומרים ופרטים מתאימים ניתן לקבל חלל איכותי וייחודי.

 

חדר שינה מעוצב גדול

 

המושג גלריה מתייחס לחלל גבוה הנחצה בחלקו על ידי רצפת ביניים, כאשר החלק העליון נהנה מתצפית לעבר החלל הכפול שנוצר בשאר השטח. בבנייה חדשה עלינו להגדיר מראש איזה חלק של חלל הגג יהיה שימושי (גובה ראש), ובהתאם לכך להתאים את שיפועי הגג, גובה הקירות ההיקפיים ומהלך המדרגות. כמו תמיד, תכנון קפדני מוקדם יאפשר תוצאות איכותיות יותר. את שולי החלל (בהם בחלק מהמקרים לא יהיה גובה ראש) ניתן לנצל לאחסנה.

 

בהסבת חלל גג קיים שאינו שימושי לחלל למגורים נזכה לקבל שטח נוסף לבית אשר שיפועי הגג יוצרים בו אווירה נעימה וייחודית. בחלק מהמקרים לא נוכל לבצע מהלך מדרגות סטנדרטי המחייב שטח רצפה גדול שלא נלקח מראש בחשבון. במקרים אלו ישנם פתרונות ייעודיים של מדרגות ספירלה (התופסות שטח רצפה קטן יחסית אך פחות נוחות) או סולם גג נשלף, שאינו תופס למעשה שטח רצפה ונשלף רק בעת הצורך (פחות נוח לשימוש יומיומי שוטף). בחלק מהמקרים יהיה צורך להוסיף קורות עץ או ברזל לצורך הקמת הרצפה. חשוב גם להקפיד על פרטים מתאימים לבידוד אקוסטי שכן רצפת העץ לכשעצמה אינה מספקת. היוועצו עם איש מקצוע מנוסה או יועצים המתמחים בתחום.

 

סלון וספה כחולה תקרה לבנה

כרצפה לגלריה קיימות מספר אפשרויות: רצפות פרקט (המיושמות על גבי משטח מפולס מפלטות או.אס.בי), לוחות גלריה מאורן, או לוחות גלריה מעץ קשה, אשר הנפוץ ביניהם הוא האלון, בעל המראה האצילי אשר בעיבוד מתאים מהווה מוצר איכותי ביותר לרצפות עץ בכלל. בתחום רצפות הגלריה מאורן מומלץ להשתמש בגלריה מיובשת. מוצר זה ייעודי לרצפות עץ והוא עשוי מעץ שיובש מראש בתנור ונויילן, כך שהוא מגיע להתקנה במצב כיווץ מקסימלי ומקטין בכך את הסבירות שייפתחו בעתיד רווחים קטנים בין לוחות הרצפה. בנוסף, לוחות אלו מעובדים בדרך כלל עם פרופיל זכר-נקבה היקפי (גם בקצוות) דבר ההופך את ההתקנה לקלה ואיכותית יותר. במידה והשתמשנו בעץ מלא (אורן או עץ קשה אחר) כחומר הגמר לרצפה, חשוב להקפיד על צבע או שמן מתאים לרצפות עץ, שכן צבע זה צריך גם לעמוד בשחיקה מעבר להגנה הרגילה על העץ. צבעים איכותיים ומתאימים יספקו תוצאות מרהיבות שיחזיקו מעמד זמן רב.

 

עליית גג מעץ

 

בכדי להחדיר אוויר ואור לחלל הגג, ניתן לבצע "קוקיות" ולהשתמש בחלונות סטנדרטים או להשתמש בחלונות גג המשתלבים היטב בשיפוע הגג הקיים ומוסיפים לאווירה. חלונות אלו קיימים במגוון גדלים וניתן להוסיף להם גם וילון, רשת ומנגנון פתיחה חשמלי. בכל מקרה מומלץ לא לחסוך בפרטי בידוד, איטום ואוורור. כל מה שיחסך באלו יגולם אחר כך בחשבון המיזוג.

 

כגימור פנים לקיר-תקרה ניתן להשתמש בגבס או בציפויי עץ ברחבים ועיבודים שונים. במידה ואנו משמישים חלל קיים, הציפוי בדרך כלל יהיה תחתון (מתחת לקורות הקונסטרוקציה של הגג). בבנייה חדשה ניתן לבצע את הציפוי עליון כשקורות הקונסטרוקציה נותרות גלויות ומשתלבות בעיצוב הכללי של החלל.

 

מדרגות עץ לעליית גג

 

עליית גג

 

חדר עץ מעוצב

 

נכתב על ידי : גיא הברפלד, אדריכל, עץ ועצה

 

553
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...