הצצה לגזוזטרה: כך מסגננים בסטייל מרפסות ישראליות

אין צורך לחכות לשנה הבאה כדי לשבת במרפסת וליהנות. באמצעים פשוטים וראש יצירתי אפשר להפוך את הרצפה החיצונית שנותן הקבלן לגן עדן שהוא חלק מהבית, בין אם גדול ורחב ובין אם צר ומצומצם

פינת ישיבה חיצונית

אם יש דבר שלמדנו להעריך בשנים האחרונות זה את החופש לבחור. היכן להיפגש עם חברים בתום שבוע מתיש, מה הוא היעד הבא בחו"ל שנרצה לכבוש או מה בא לנו יותר: להתכרבל בסלון מול עוד סדרת להיט של Netflix או לנצל את השמש והזמן הפנוי לבלות עם החברים והמשפחה בחוץ. המרפסות שלנו, אלה שהוזנחו במשך עשורים הפכו לאחד מסמלי החופש המובהקים בעת החדשה ואנחנו מצידנו לא מוותרים על הקשר הבלתי אמצעי בין הבית שאנחנו אוהבים למרחבים ולהמולה שבחוץ.

 

עיצוב מרפסות

האביב כבר כאן: מרפסת יפיפייה

עיצוב מרפסות
עיצוב: קרן ניב- טולדנו, צילום: איתי בנית

הפלוס הגדול של המרפסת

כשזה המצב, כולנו מבינים את החשיבות בטיפול במרפסת, כן, גם זו הקטנה ביותר והן מצידן מחזירות לנו תודה ומגדילות באופן משמעותי את מרחב המחיה הפעיל. החיץ בין המרפסת לסלון כבר כמעט ואינו מתקיים והנטייה היא להשתמש בשטח החיצוני כחלל לכל דבר ולשלב בו פונקציות דומות לאלה שאנחנו מכירים מבפנים כמו פינת לאונג' סלונית, פינת אוכל, אזור משחקים לילדים וכמובן עמדת B.B.Q  או מטבח חוץ, במידה ויש מספיק מקום.

עיצוב מרפסות

מרפסת שיש בה הכל, כולל פינת לאונג' מפנקת.

עיצוב מרפסות
עיצוב: ליליאן בן-שוהם צילום: אלעד גונן

מוסיפים גינה פורחת למרפסת

כך, אנחנו נשארים בסביבה הביתית ועדיין מרגישים בחוץ ולאלה שמתכננים לשדרג את המרפסת לרגל האביב הקרוב אנחנו ממליצים כדבר ראשון לבחון אילו צמחים יתאימו לשטח המרפסת ולכיווני האור. זה לא סוד שצמחים מזינים את הנפש וגונבים את הפוקוס מהבניינים שמסביב הצמחים. בפרט לפני תקופה של לבלוב וצמיחה מומלץ לבחור בצמחיה ארץ-ישראלית וצמחי מרפא ותבלין שיציפו את האזור בריחות משכרים ויכניסו ממד של רוגע. הסקולנטים והקקטוסים יעשו גם הם את העבודה- הם עמידים בפני החום הישראלי וככאלה קלים לתחזוקה. בחרו בזנים פורחים כך שבחודשים הקרובים תיהנו לצד הירוק בשפע של גוונים ססגוניים.

בכל מקרה, חשוב להתאים את הצמחייה לאקלים, לעוצמת האור ולכיווני האוויר ולדאוג לנקודת מים זמינה כדי שלא נצטרך לרוץ או למתוח צינור מהכיור שבדירה לגינה. כמו כן, בדקו שיש לכם נקודת ניקוז שתאפשר לעודפי המים להתפזר. כדי להותיר את שטח המרפסת כמה שיותר פנוי לאטרקציות ורהיטים את הצמחים מומלץ לשתול במעטפת, בקירות ההיקפיים ועל המעקות.

עיצוב מרפסות

מרפסת משגעת בהיקפה צמחייה שופעת.

עיצוב מרפסות
עיצוב: צביה קזיוף, צילום: עמית גושר

ככה משדרגים את המרפסת

ניתן לייצר מרפסת משגעת בכל תקציב. מרפסת מטריפה, בהשקעה כספית נמוכה אפשר לייצר בעזרת אלמנטים שנלקט מסביב ונפיח בהם חיים חדשים. מומלץ להתייחס למרפסת כמו חלל ציבורי, מקביל לזה שבתוך הבית, פשוט עם חזית פתוחה, לכן את הקונספט העיצובי מומלץ לגבש עוד לפני שמתחילים במלאכה.

באמצעות פריטים כמו תאורה, טקסטיל ואפילו מכלי שתילה מדליקים, תייצרו את האווירה הרצויה. כדי לייצר מרפסת שהיא אחת ויחידה מומלץ לנצל את השעות הנעימות ולחפש בסביבת המגורים חפצים ואביזרים שניתן להשמיש כמו משטחי עץ, מדפים, צמיגים, פחיות שימורים, בקבוקים, שולחנות ישנים, תיבות ועוד. עם קצת רצון והרבה יצירתיות אפשר להפוך את מה שהשכנים בחרו להשליך ליצירת אמנות של ממש.

עיצוב מרפסות

לא משנה מה גודל המרפסת ומה התקציב, עם קצת יצירתיות והשקעה תוכלו לייצר עבורכם נווה מדבר בלב העיר

עיצוב מרפסות
עיצוב מרפסות

כמו בכל מקום, גם במרפסת פרחים וצמחים יעשו את העבודה

עיצוב מרפסות

גם אם החלטתם להשתמש ברהיטי מחומר אקרילי, לא יקרים במיוחד, עדיין חשוב לשמור על קו נראות אחיד שיראה מדויק גם כשתתבוננו בו כשאתם צופים לעבר המרפסת מהסלון או המטבח. זכרו: המרפסת היא יחידה אסתטית אינטגרלית ובלתי נפרדת מהדירה עצמה. דווקא מכיוון שהיא פונה החוצה, מומלץ להתמיד ולטפח אותן. הן תמיד ברקע ומהוות כרטיס ביקור או חלון ראווה לדירה.

עיצוב מרפסות

נקנח באחת המושקעות

1
עיצוב: ליליאן בן שוהם, צילום: אלעד גונן

מתכננים לעצב את המרפסת בקרוב ומחפשים מקורות השראה מדליקים? זה המקום:

המרפסת שתופסת: כך תעצבו מרפסת מנצחת לפי קונספט

אז מה אם היא קטנה: אפשר להשקיע בעיצוב מרפסת זעירה

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מרפסת מהממת של סהר פישר
הייתי יושבת שעות במרפסת שעצבה בכשרון רב ובחמימות , סהר פישר , מדהים וביתי ומייצר תחושה נעימה ומזמינה ,צבעוניות מתפרצת אך יחד עם זאת שומרת על אינטימיות

כמה מהמרפסות ממש חביבות

איך שומר?

בודק...