מדריך: כך תהפכו את המרפסת לגינה פורחת

צמחייה נופלת על המעקה, רצפה יפיפייה ועצים ננסיים בכל פינה – כל הטיפים לגינה יפה ופורחת במרפסת שלכם

יש חלום אחד משותף לבעלי דירות ולבעלי בתים פרטיים – לצאת אל הגינה הקסומה והפרטית שלהם. ההבדל ביניהם הוא שהאחרונים יכולים להגשים את החלום מדי יום או בעזרת כמה פרוטות, בעוד הראשונים יכולים לכל היותר לטפח את אדניות החלון או את הפטיו הנושק לשמיים. איך יממשו את חלומם כשהמקום היחיד שהם יכולים לצאת אליו הוא חדר המדרגות? בדיוק בשבילם הומצאה המרפסת. החשיפה לשמש והאוויר הצח עושים נפלאות לצמחים גם כשאלה אינם גדלים באדמה, אבל מצד שני תנודות האקלים בגובה רב, הקרבה לים וצל מבניינים סמוכים עלול להגביל את הצמיחה. אז איך בכל זאת הופכים מרפסת לגינה פורחת? בכמה צעדים פשוטים:

פינת ישיבה במרפסת

פורחת גם בעיצומו של קיץ לוהט: כך תהפכו את המרפסת שלכם לפנינה יפיפייה

3-2-5.jpg

רצפה

נתחיל מהרצפה, עליה אפשר להניח שטיחים שמותאמים לסביבת החוץ, או אפילו שטיח דשא, וכך לפתור גם את סוגיית המראה הטבעי וגם את סוגיית ההשקיה הבלתי נגמרת. היתרון של שטיח דשא הוא העמידות ובתוך כך, הוא יכול להיות נעים למגע (פשוט נוגעים בו או דורכים עליו לפני שקונים).

מעקות

דרך מצוינת ופורחת להסוות מעקות הזכוכית של מרפסת, הפונה במקרה הטוב לרחוב ובמקרה הפחות טוב לשכנים ממול, היא עציצים גדולים שבהם צמחייה גבוהה יחסית או עציצים על סטנד. אפשר גם להציב אדניות עם פרחים על חלקו העליון של המעקה ולשתול צמחייה "נופלת" שתכסה את המעקה. בני המזל שברשותם מרפסת גדולה מספיק, יכולים לבנות אדנית רחבה מעץ סמוך למעקה, וכמובן לדאוג לניקוז ולמערכת השקייה. צריך רק להיזהר מצמחייה רבה מדי שתיתן תחושת ג'ונגל פרא במקום גינה יפה, משום שדווקא כשיושבים במרפסת, כל מה שגדל מעל גובה העיניים יצר את תחושת המרחב.

פינת ישיבה במרפסת

עציצים גדולים ייצרו תחושה של ג'ונגל פרטי, גם אם בפועל אתם נמצאים בלב העיר

8-7.jpg
צילום: אלעד גונן | עיצוב: צביה קזיוף

צל ושמש

בבניינים עם הרבה צל, כשכל מה שצומח עלול להיות כמה עלים ירוקים, מומלץ לשתול ביגוניה (לה זנים עמידים במיוחד), ירקה, שרך, קרוטון, הורטנזיה או בסמת הגינה המייצר פרחים ללא הרף במשך כל הקיץ. במרפסות מוצפות שמש חשוב להקפיד שהחום לא יהרוס את הצמחים ולהעדיף צמחים עמידים כמו אבליה גדולת פרחים, אירוס כרתי ולוונדר משונן. גם וינקה מג'ור, שפריחתו הסגולה מהדהדת באביב ובקיץ, דורש חשיפה גבוהה לשמש.

עציצים

גם במרפסת קטנה עדיין אפשר להוסיף עציצים תלויים על הקיר או מונחים על השולחן, למרגלותיו או לצידי הקיר. כל סיר, כד או ארגז ואפילו סרוויס שקיבלתם בחג ואין לכם כל כוונה לשלב אותו במלאי השוטף, יכולים לשמש כעציץ. רק דאגו לחורר את תחתיתו, כדי שלא יצטברו מים שיגרמו לריקבון השורשים. חנויות העיצוב והגינון מוצפות באביזרים מפורזלים יפים שמחכים רק לכם, חוץ מזה שברוח ה"עשה זאת בעצמך" אתם יכולים לסרוג מקרמה או להכין לוחות שונים לתלייה על הקיר, שמהם משתלשלים בחן צמחים קטנים.

פינת ישיבה במרפסת

ירוק עד, כל השנה...

4-2-2.jpg

מיניאטורה

עצים ננסיים יכולים להתאים למרפסות וכך גם עצי בונסאי, הדורשים גיזום מיוחד כדי לשמור על גודלם המזערי. עצי זית ועצי תאנה דמויי בונסאי מומלצים אף הם לגידול במרפסת או בבית מואר. כדי לגדל עצי פרי ננסיים במיכלים, יש להשתמש במינים קטנים, אשר באופן רגיל צומחים עד לגובה של כשלושה מטרים. לימון ננסי, תפוזון סיני, פיטנגו או גויאבה תותית ישתלבו נהדר במרפסת בכדי חרס גדולים, בכדי גלזורה צבעוניים, בחביות פלסטיק שניתן למצוא במפעלים גדולים, באדניות גדולות מעץ או בחביות. כדאי לוודא במשתלה או בחנות בה רוכשים את העץ הננסי, מה היא כמות המים המדויקת הדרושה לעץ ולקבל הנחיות לגבי ניקוז ודישון. אם אתם לא רוצים להסתבך עם כמויות ותזמוני השקיה, דאגו להשקיה אוטומטית שתספק כמות מתאימה וזמינה של מים ומינרלים. מאחר שצמח במרפסת לא יכול להעמיק שורשים כדי להגיע למקור מים ומשאבים נוספים הדרושים לו, הוא תלוי לחלוטין במי שישקה אותו ומערכת מסודרת תהיה הדרך היעילה ביותר.

צמחי תבלין

חוששים מעציצים וצמחייה? תמיד תוכלו להסתפק באדנית אחת לצמחי תבלין- הם זולים, קלים לטיפול ואם ילך לכם טוב וממש תתאהבו בגינון, תוכלו להמשיך לעציצים נוספים. בזיליקום, לואיזה, אורגנו, טימין וטרגון יתאימו לעונת הקיץ. למרווה ולנענע ייחדו אדנית משלהם בשל נטייתם להתפשט על פני כל האדנית.

ויש גם בכאילו

ואם צמחייה אמיתית עושה לכם פריחה, תמיד תוכלו לאמץ את המלאכותית. יש לא מעט חנויות המתמחות בפרחים וצמחים הנראים כמעט כמו הדבר האמיתי. בחרו לכם את אלה הנראים ממש לטעמכם, וחייכם ללא ספק ישתדרגו.

פינת ישיבה במרפסת

עצים ננסיים וצמחי תבלין בהחלט עושים את העבודה

5-11.jpg
צילום: עודד סמדר | עיצוב: דורית סלע

אז אחרי שנכנסתם למשתלה או לחנות וקיבלתם הסבר ראשוני, רכשתם עציצים, שתילים וכמה זרעים, כל שנותר הוא להוסיף כיסא אחד (לפחות) כדי לצפות בכל היופי שיצרתם – ואתם מסודרים. בהצלחה!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...