צועד בראש: כך משפיע גב המיטה על עיצוב חדר השינה כולו

בין אם הוא מינימליסטי או מורכב ובין אם דומיננטי או כלל אינו קיים, ראש המיטה נותן גב חזק לעיצוב סביבת השינה

שי אפשטיין

כשאנחנו נכנסים לתוך חדר שלא היינו בו מעולם באופן טבעי המבט שלנו ירוץ פנימה אל המרכז: שטיח, ריהוט ואולי מנורה, אלו יהיו הראשונים שיגנבו את תשומת ליבנו. אולם המתקדמים שבנינו ודאי יודעים שהסוד טמון לא פחות בגב החדר מאשר במרכז. שהרי הגב מכתיב את אופי החדר, ואף משלים או מהווה הקונטרה לשאר הבחירות שלנו. בואו נעיף מבט לבחירות שונות ולא סטנדריות של לקט מעצבים.

 

להסתיר את הא-סימטריה


בחדר שינה בבית פרטי, שהוא למעשה קומה גדולה המשמשת את ההורים, נוצל המבנה הייחודי של הקיר והתקרות, שכלל אלכסונים, זוויות ופרבולות א-סימטריות, כדי לייצר מראה ייחודי לצד גב המיטה המובנה. כדי לטשטש את חוסר האיזון וליצור מראה כפרי וחם, נוספו לתקרות הבטון האלכסוניות קורות עץ גושני, והקיר מאחורי המיטה חופה באבן מפירוקים. מנורות קריאה בסגנון כפרי משלימות את המראה הכללי.

 

ראש מיטה מרופדעיצוב: רון-לי רוזנבלום. צילום: שי אפשטיין

 

איזון בין רך ומחוספס


בדירה בפולין, שבה שולב מראה מחוספס עם נגיעות רכות ומאוזנות על ידי צורות מנדלה עגולות כמוטיב חוזר, עוצב חדר השינה בצבעים קונטרסטיים, כשגב המיטה הוא משטח עץ גולמי שעבר התאמה למגורים. גופי תאורה קובעו במשטחי העץ כחלק מגב המיטה, ומנדלה נתלתה כקישוט קיר החוזר גם בבדים שנבחרו לכריות. שרפרף צד שחור ווילון בהיר ועשיר בטקסטיל ממשיכים את הניגודיות ומשלימים את האיזון בחדר.

 

נקי וסימטרי


כשהמיטה מגיעה ללא משענת, היצירתיות יכולה להעלות אינספור רעיונות לגב מיטה. סביב מיטה כזו, שמוקמה מול החלון, נבנה גב מגבס המשמש גם כשידה מאחר שיש בו נישות להנחת חפצים. מדף עליון מעץ אלון מבוקע תוחם את הגבס, מעליו שתי מנורות קריאה וממורכז באמצע שלט עץ לקיר.

 

ראש מיטה שהוא גם ארוניתעיצוב: מירי שניידרמן. צילום: טל ניסים

 

הטפט הוא הגב


מיטה נוספת ללא גב בנוי קיבלה את הראש שלה כקיר גבס שצופה בחיפוי טפט פרחים והדפס פייזלי והסתיים בפלטת עץ. מעל נתלו שתי מסגרות, זו בתוך זו, כדי לא להעמיס יתר על המידה בחדר שאינו גדול במיוחד.

 

ראש מיטה טפט פרחוניעיצוב: מרב זהר. צילום: שי אדם

 

פשוט סקנדינבי


ביתם של בני זוג נורבגיים עוצב בסגנון סקנדינבי פשוט, מינימליסטי ופונקציונלי, המערב פריטים בסגנון הווינטג' לצד מודרני. בחדר השינה מיטה עם גב פשוט ולבן, שחוזק על ידי מדפים תלויים, מסגרת עם כיתוב ואקססוריז בשפה עיצובית זהה, כשכל אלה מקובעים לקיר העשוי לוחות עץ צבוע. נגיעות הצבע שעל המדפים חוזרות במנורות הקריאה השולחניות הדקיקות, המונחות על גבי שידות מעוגלות השוברות את המוטיב המרובע בחדר.

 

גב בשימוש כפול 


ביחידת הורים בקווים נקיים ורכים תוכנן ראש מיטה כקיר בגובה מטר וחצי התואם בחיפויו לגוף המיטה. שתי מגרעות משמשות כשידות לילה קטנות, ומנורות קריאה קובעו בחלקו העליון המרכזי, כדי לאפשר קריאה נוחה. הפונקציונליות ממשיכה גם בצידו השני של גב המיטה – שם קובעו מתלים לתלייה ואוורור בגדים כחלק מחלל הפונה לארון קיר גדול.

 

ראש מיטה בסגנון מודרניאדריכלות: ארז אליאסין. צילום: עודד סמדר

 


 

מרכזית
3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכל זוועות עולם פה! תעודת עניות לעיצוב

פי, וואו.

פח. פח. פח.
אני משוכנע, למעלה מכל ספק, שמי שכותב ועורך את העיתון הזה, לא יודע להסביר אפילו מה זה עיצוב. עולב.

בודק...