השראה: רעיונות לעיצוב אזור הכניסה לבית

למרות שהוא ממש לא החלל הכי גדול בבית, גם את אזור הכניסה אפשר לתכנן ולעצב נכון. איך? הנה כמה רעיונות

אין הזדמנות שניה לרושם ראשוני: בפרט בשנים האחרונות, במהלכן המודעות לעיצוב ותכנון הבית צוברת תאוצה, הפכה הכניסה לבתים שלנו לחלון ראווה של ממש. היא הטעימה הראשונה שנקבל רגע לפני שהחלל הציבורי ייחשף בפנינו במלוא הדרו והיא זאת שתכניס אותנו לאווירה הרצויה. מנגד, כניסה מוזנחת, כזאת שלא טופלה באהבה, תעשה לבית שירות רע, גם אם מספר צעדים אח"כ ממתין מרחב מסוגנן ומרשים.

עיצוב הכניסה לבית

ברוכים הבאים: הכניסה לבית מעולם לא נראתה טוב יותר.

עיצוב הכניסה לבית
צילום: אביב קורט | עיצוב: מעין רהב

מה מסתתר מאחורי דלת הכניסה לבית?

גם במציאות של 2023 לנו הישראלים עדיין איכפת "מה יחשבו"; מה ירגישו האורחים שלנו ברגע שייכנסו אלינו הביתה ומה הרושם הראשוני שיקבלו. רבים מהמעצבים עמם שוחחנו מספרים כי דרישה ששבה וחוזרת כמעט בכל פרויקט היא ליצור את אפקט ה-WOW כבר בכניסה לבית או לדירה, מיד כשהדלת נפתחת; בחלק מהמקרים המבואה מעוצבת בסגנון זהה לשאר הבית, מעין רמז לצפוי בהמשך- מיקרו פרויקט שמאגד את החזון העיצובי של הבית. ומנגד, בפרויקטים אחרים תפקיד המבואה היא לשבור את הדפוס ולבדל את האזור החשוב משאר הבית, המקום בו אנחנו מעזים קצת יותר.

עיצוב כניסה לבית

בהחלט יש לה את הוואו פקטור! כניסה לדירה

בכניסה לבית מראה אובלית ומדף תלוי שחור
צילום: אורן עמוס | עיצוב: איריס סוכר

מקודש לחול- המבואה כפילטר בין חוץ לפנים

ברוב הבתים הכניסה היא אכן יותר מסתם חלל יפה ומשמשת כמעין סנן דרכו אנחנו עושים פאוזה ועוברים משגרת החיים התובענית שבחוץ היישר למבצר הפרטי. בתרבויות שונות רווחת אמונה שעלינו להתנקות רגע לפני שאנחנו עוברים מפאזה אחת לאחרת ומבואת הכניסה מאפשרת לנו לעשות זאת, היא האזור שמאותת לנו מחשבתית שחזרנו למרחב הבטוח, שם נשיל את טרדות היום-יום, נניח את החפצים ונחליף מוד.

עיצוב כניסה לבית

משאירים את תלאות היום בחוץ ונרגעים- המבואה כאמצעי לשינוי המוד

עיצוב כניסה לבית
צילום: ערן תורג'מן | עיצוב: מעין רהב

דומה אך שונה

עבור רבים, אזור הכניסה הוא חלק מהבית, לכן עליו להידמות לו ברמת הצבעוניות, התאורה והריצוף בתנאי שיכלול גם אלמנט שיגרום לכל מי שחוצה את מפתן הדלת לעצור לרגע ולהשתהות. איך עושים זאת? בעזרת מוקד עניין- קיר כוח, פריט אמנות, ספסל, או כל אלמנט יצירתי אחר שיבדל את אזור הכניסה מאזור הסלון, המטבח וכיוב'.

בפרויקטים החדשים יותר, שם בדירות הקטנטנות לכל מטר רבוע יש תפקיד, אזור הכניסה כמעט ולא מתקיים ועדיין דווקא שם ממליצים המעצבים להקדיש מחשבה, להפגין יצירתיות ולייצר חציצה רעיונית בין חוץ ופנים. ואת זה לשיטתם ניתן לייצר על ידי שימוש בחומרים ופריטים מיוחדים ודומיננטיים שיבדלו את הפינה הקטנה מהחלל הציבורי.

עיצוב כניסה לבית

אזור הכניסה דורש מחשבה יתרה בפרט בדירות לא מאוד גדולות.

עיצוב כניסה לבית
צילום: בן רוטרשטיין | עיצוב: קרן לוטם

הלכה למעשה

בניגוד לווילות גדולות, שם במבואות הכניסה יש די והותר מקומות אחסון, בדירות משמשת הכניסה כאזור פונקציונלי לכל דבר, לכן חשוב לתכנן אותה נכון ולנצל את השטח כולו. בעוד שבבתים גדולים קיים אזור בו ניתן להניח בנונשלנט חפצים מבלי שהאזור יראה מיד כמו אחרי פוגרום, בדירות המצב שונה לכן חשוב לתכנן מקום ייעודי לאחסון פריטים יום- יומיים, רגע לפני שהם ימצאו עצמם על דלפק הישיבה באי או בפינת העבודה הביתית הסמוכה לסלון.

חשוב לדאוג לרהיט בו נשתמש לאחסון נסתר של מעילים, תיקים ונעליים, שיכלול גם מגירה עם חוצץ לדואר נכנס ויוצא, אזור למפתחות, לרצועה של הכלב וכיוב'. המלצה חמה היא לדאוג לרהיט בעל חזיתות אטומות כך, לא משנה מה רמת הקטסטרופה וכמה פיצ'פקעס זנחתם מאחוריהן, לא נראה את הדברים בפועל והם גם לא יתמלאו אבק.

 

עיצוב כניסה לבית

המקום המושלם לאחסון פריטים יום-יומיים רגע אחרי שחוזרים הביתה.

עיצוב כניסה לבית
צילום: אורית ארנון | עיצוב: בטי יעקובסון

אגב, בדיוק מסיבה זו ממליצים המומחים לא להשתמש באזור הכניסה במתלה ווים שאולי נראה נפלא בקטלוג אך בית בו חיים אנשים אמיתיים, בטח משפחות עם ילדים, הוא יראה מהר מאוד כמו קטסטרופה בהתגלמותה. ארונית קטנה עם דלתות או מתלה חצי פתוח/חצי סגור (באלמנט סבכה מדליק כמו משרביה למשל) יעשו את העבודה.

עיצוב כניסה לבית

ווים וארונית קטנה לגמרי עושים את העבודה.

עיצוב כניסה לבית
צילום: ניצן הפנר | עיצוב: מאיה האזרחי

נחושים ליצור את מבואת הכניסה המושלמת? היכנסו גם לכתבות הבאות וקבלו רעיונות:

מדריך: כל מה שצריך לדעת על עיצוב הכניסה לבית

DIY: כך תכינו בעצמכם שלט מעוצב לדלת

מדריך: כך תארגנו את הכניסה לבית

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...