לבת, לבן ולכל המתעניין: חדרי הילדים שיתאימו גם וגם

זהות מגדרית מובהקת כבר אינה חלק בלתי נפרד מחדרם של הילדים, במיוחד אם מתגוררים בו שני המינים. אלה כל האלמנטים שיעזרו לכם לעצב חדר ניטרלי

כשוורוד מופיע גם במטבחים וכחול בחדרי השינה, כשאפור הוא הלבן החדש, ושחור הוא הכתום החדש – אין פלא שההגדרות המגדריות נזנחו ונותרו בצד, ובחירת הצבעים נעשית לפי קריטריונים אחרים לגמרי. חדרי הילדים כבר אינם כוללים בהכרח את הצבעים תכלת וורוד, וכל בת יכולה לבחור לעצמה גוונים אפורים, כחולים, ירוקים ולבנים, וגם בנים מתלהבים מצהובים, סגולים, אדומים וכתומים.

 

"עיצוב נטול סממנים מגדריים (gender neutral) הולך וצובר תאוצה בעיצוב הפנים, ומתקשר להלך הרוח ששורר בעולם המערבי", מסביר מיכאל אהרון כהן, מנהל "צמר שטיחים יפים" וחנויות הבוטיק "צמר FASHION BOUTIQUE", והגדרות של תחומי עניין נשיים וגבריים וצבעוניות מגדרית מפנות את מקומן לחופש האינדיבידואלי לבחור לפי העדפות ומאווים של כל אחד ואחד".

 

חדר של בתדווקא חדר של בת. "צמר FASHION BOUTIQUE". צילום: אלן דייויס

 

כך, בעיצוב חדרי ילדים יוצרים מעטפת כמה שיותר ניטרלית ובצבעוניות נקייה, ואת ההדגשים המייצגים את אופי בעל החדר, מוסיפים בעזרת אקססוריז כמו טפט, שטיח, טקסטיל ועוד. החדר הזה, שבו חוזר על עצמו מוטיב הגלישה גם בטפט וגם בגלשן עצמו, יתאים גם לחובב ים אבל גם לחובבת הימית. בחדר מתקבל אופי ומראה עשיר ומרובד, ונוצר איזון בין כל האלמנטים בחלל. אהרון כהן: "חשוב לא ליצור מראה מגובב ולבחור אקססוריז שידברו באותה שפה גם אם הם מנוגדים מבחינה צבעונית או חומרית".

 

רומנטיקה מרומזת


"חדרי הנוער נוטים להידמות כיום לחדרי המבוגרים, והגבולות מיטשטשים", אומרת שירלי דן, בעלת המשרד "דן אדריכלים". הבנים והבנות של היום בוגרים, מודעים ותובעניים ומבקשים ליצור חלל פרטי נוח, מפנק ונטול מניירות וסממני ילדות. "ועדיין חשוב להכניס לאותם חדרים אלמנטים חמימים כמו רהיטי עץ וטקסטיל מחומרים טבעיים ולשלב דוגמאות מתוחכמות ואפילו מנוגדות, שיתנו אופי לחדר ויהפכו אותו לנעים ומזמין".

 

חדר שינה זוגי בסגנון כפריעיצוב: שירלי דן. צילום: גלעד רדט

 

הרעיון שעומד מאחורי תכנון חדר חף ממאפיינים מגדריים פשוט, מסבירה דן, אם חושבים לטווח הרחוק. "מאחר שקשה לקלוע במדויק לטעמו של המתבגר או לתחומי העניין שילוו אותו בעתיד, כדאי לתכנן מעטפת בצבעוניות מונוטונית ולהשתמש בריהוט, טקסטורות וחומרים שאינם מתיילדים. הם אלה שיבטיחו שלא משנה באיזו תקופה נמצא בן הנוער, היא תתאים ותהיה רלוונטית תמיד". בחדר הזה למשל, קיר הטפט במראה בטון משתלב עם דוגמת "חותם המלך" הרומנטית והמרומזת, שמתאימה לשני המינים. המיטה, כמו גם השידה שלצידה, עשויה עץ אלון וגבה מרופד. הווילון הרומאי חף ממאפיינים והטקסטיל נאמן לפלטת צבעים קרים ומעושנים שיוצרים מראה בהיר ומתוחכם ועדיין מצליחים להכניס ממד של חמימות עשירה לחלל.

 

 

שקט ויזואלי


צבעוניות מונוכרומטית אפשרה להורים להתאים את החדר לבן ולא לשנות בו מאומה כשהצטרפה גם האחות התינוקת. צבעוניות זו משמשת בסיס ניטרלי לגוונים הרבים של הספרים והמשחקים וגם תמונת כדור הארץ מאפשרת שקט ויזואלי. "היה חשוב לנו ליצור גוונים שאפשר לגדול איתם", אומרות המעצבות מסטודיו C4D Styling.

 

חדר ילדעיצוב: סיון גולדפלד ומיטל אירני, C4D Styling. צילום: מיטל פרגר 

 

 

פתירת דילמות


גם כאן, שימוש בצבעוניות מונוכרומטית עדכנית של שחור, לבן ואפור פתר הרבה דילמות בחדר המשותף לבן ולבת. "כל נושא התוויית המגדר באמצעות צבעים של בנים וצבעים של בנות לא תואם את תפיסת העולם של בעלי הבית או את שלי", מסבירה המעצבת פנינית שרת אזולאי

 

חדר תאומים בשחור ולבןעיצוב: פנינית שרת אזולאי. צילום: איתי בנית

 

 

שמחה לכל גיל


טפט צעיר שאינו מזוהה מגדרית, עץ ממוחזר ופריטי וינטג' המשתלבים עם הצבעוניות בחדר, נכללים בחדר שבו מתגוררים שני בנים ובת. החדר מלא בצבע, שמחה וחיות האופיינית לילדים, אך לא ילדותי מדי. "אני נוטה לעבוד באופן לא מגדרי", אומרת המעצבת נטע צנציפר, "ולראיה ניתן לעצב חדר ילדים שאינו בצבעים של בנים או בנות, ושאינו מדבר גיל מסוים אלא יכול להתאים לתקופה ארוכה".

 

חדר תינוקעיצוב: נטע צנציפר. צילום: כרמית חסין

 

חדר ילדעיצוב: נטע צנציפר. צילום: כרמית חסין

 

 

שני כוכבים


חדר לתאומים עוצב בצבעים נעימים ורגועים בגווני האפור זהב עם נגיעות של חרדל וכוכבים בשבלונות וצבע זהב, כך שיוכל להתאים לשני המינים. במיטות מצעים וכריות שנתפרו על ידי הסבתא, ובין שתי המיטות ארגז אחסון התואם את צבעי החדר ומיועד למשחקים והחתלה ושטיח למשחק. "החדר מיועד אומנם לבנים", אומרת המעצבת נטלי אלל, "אבל הוא יכול להתאים בקלות לבנות".

חדר תינוקות תאומיםעיצוב: נטלי אלל. צילום: עידן גור

 

 


 

מרכזית
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

int(0) cat: 595prof: 0
המלצות נוספות
בודק...