כל האמת בפרצוף ולא במטבח

לא מספיק להקציב סכום גלובלי לקניית מטבח, כי תמיד יהיו סעיפים חבויים או נשכחים. כל מה שצריך לדעת כדי להיערך נכון לדייר הכבד החדש

 

מטבח דמוי בטוןמטבחי סמגל. צילום: שי אפשטיין

מטבח חדש הוא בין ההוצאות הגבוהות ביותר במסגרת תקציב הרכישות לבית. הוא מורכב מארונות רבים, מכיל פרזול ומגירות, שיש ומוצרי חשמל, שהופכים אותו לנתח משמעותי בתכנון, בדיוק ובהשקעה של זמן ומשאבים. מודעות פרסום יכולות לבשר על מבצעים אטרקטיביים, אבל כשמגיעים לשולחן ההזמנות, מתברר שההצעה אינה כוללת את כל מה שחשבתם עליו, ובמקרה הטוב מכסה חצי מטבח, ומהמחיר הנקוב יש רק לעלות.

כדי להתחיל ממש מהתחלה יש להגדיר מסגרת תקציבית, לבחון אילו פריטים ייכללו בה, ולשבץ את כולם בקובץ אקסל. שלומי בר־עוז, מעצב וסמנכ"ל שיווק במטבחי דקל, מציע להוסיף 10 אחוזים כהוצאות לא צפויות: "אם התקציב שלכם הוא למשל 100 אלף שקלים, תכננו שיפוץ בסכום של 90 אלף שקלים משום שהפתעות תמיד יצוצו". כשכל פריט מוצב מול העיניים, ממשטח קוריאן וברז מוזהב ועד הזזה של נקודת מים או חשמל, ניתן להחליט באיזה מהם תשקיעו יותר ובאיזה מהם פחות, ובכל רגע נתון יתאפשר לכם גם לראות את הסכום הסופי.

מפתחי מיזוגצריך לחשוב על כל מיקומי התאורה. מטבחי דקל. צילום: מאור מויאל

לחשב מסלול


התקציב גולש ועברתם את הסכום שהקצבתם לכם? כאן המקום לוותר על ארון או אי ולעבור למשטח מסוג אחר, זול יותר, או לצמצם פריטים שאינם נחוצים ברגע זה ותוכלו להשלים מאוחר יותר, כשתצברו סכום כסף מחדש. חשוב למקד את התכנון במוצרים שאינכם מוכנים לוותר עליהם, ובהתאם לכך לתקצב את השאר. בר־עוז: אם התקציב הראשוני הוא 100 אלף שקלים והחריגה היא 10 אלף שקלים, יש להחסיר באופן גורף מכל הפריטים 10% ולא לכלול את הפריט שעליו לא נתפשר. כאשר מכינים תקציב מחושב ורואים מראש אם קיימת חריגה, ניתן לחשב מסלול מחדש. ההבדל בין לעשות זאת לפני תחילת העבודה לבין ברירות מחדל תוך כדי הוא משמעותי הן לתוצאה הסופית והן לכיס", אומר בר־עוז.

מטבח בעליית גגיש מוצרים שלא מוכנים לוותר עליהם, חברת ניגא מוצרי איכות בע"מ. צילום: יח"צ

סעיפים נשכחים


כשמדובר בבית חדש מהניילונים, עליכם רק להזמין מדידה או לעשות אותה בעצמכם, ולחכות להרכבת המטבח. אבל אם מדובר במטבח חדש שצריך להיות מותקן במקום מטבח קיים, אל תשכחו שהתהליך כולל גם פירוק שצריך להיעשות על ידכם או על ידי אנשי מקצוע. מי יסיר את הארונות הישנים ויפנה אותם? מי יפרק את האריחים הקיימים ממקומם ויסדיר את החדשים שבחרתם? מי ידאג לפירוק ופינוי של הריצוף המתפורר? גם נקודות האינסטלציה והחשמל זקוקות לרענון – אם במקומות חדשים שאתם זקוקים להן ואם בשדרוג הקיים. אגב, אם בחרתם משטח עבודה שזקוק לטיפול קבוע, למשל עץ, רצוי להביא בחשבון גם את עלות האחזקה השוטפת שלו.

קיר בריקים במטבחמי שידביק את הבריקים לא יזדקק לתשלום? עיצוב: אלה מורגן. צילום: אולגה סולן

לא רק חברה אחת


קיבלתם נייר עם תכנון מטבח שקוסם לכם? אל תסתפקו בהצעה מחברת מטבחים אחת. נציג אחר שמקבל את נתוני המטבח יכול לחשוב על אפשרויות שונות מתוך ההיצע הקיים בחברה שבה הוא עובד, מתוך ניסיונו האישי או מתוך ניסיונו עם לקוחות אחרים. יכול להיות שוויתרתם מראש על אי בשל חוסר מקום, אבל המתכנן בחברה ישלוף פתרון שאף אחד לא חשב עליו קודם לכן, המשלב חצי אי עם שולחן, שיסתדר לכם בול בתוכניות ועוד ישאיר לכם מקום לפינת מחשב או משחק במקום אחר.

חזיתות חדשות למטבח
פתרונות שלא חשבו עליהם. עיצוב: אמיר נבון, מעיין זוסמן וקרן ברוקמן. דלת וחלון: מסגריית אלון. צילום: איתי בנית

לתשאל מסביב


המלצות, המלצות ועוד פעם המלצות. התרשמות מביקור אולם תצוגה לבדו אינה מספיקה, אלא אם כן אתם אוהבים הימורים. דפי פייסבוק, קבוצות ואתרים יכולים לספק מידע על המלצות או דיס-המלצות של אחרים שכבר קנו מאותה חברה. אם תוכלו גם לראות את המטבח בעיניים ולהתרשם ממנו אצל אחרים, זה יכול לעזור מאוד, וכדאי אפילו לגלוש לטיפים הפחות חיוביים, אם יש, כדי לדעת ממה להיזהר.

מטבח כפרי מודרני כחוללראות את המטבח בעיניים כדי להתרשם. מטבחי תכלת. צילום: יח"צ

לראות את כל התמונה


אל תיבהלו ממתכננים שרוצים לראות את כל תוכנית הקומה כדי לעזור לכם לעצב לכם את המטבח. זוהי אינה שאלה קנטרנית והם אינם מנסים לדחוף את אפם במקומות שאינם נחוצים. הם בסך הכול מבקשים לראות את התמונה השלמה ביחס לסלון, לפינת האוכל ולסביבתו של המטבח כדי לוודא שהתוכנית מתחשבת כראוי במיקום הכיור, הכיריים, הקיר הפתוח או הדלפק. אף אחד לא רוצה לשבת ליד כיריים בוערות, ויש כאלה שחשוב להם למקם את כיסאות הבר מול הטלוויזיה, וצוות המתכננים בסך הכול רוצה לוודא איתכם פונקציונלית ותפעול נכון למול אופי המשפחה.

מטבח סגול מבריקמטבח שמתחשב בסלון שמאחוריו. מטבחי דקל. צילום: עידן גור

הדמיה, אספקה ואחריות


חברות מטבחים לא ששות להעניק תוכניות של מטבח למי שלא סוגר עסקה, אבל כן תוכלו לבקש לראות הדמיה שתיתן לכם מושג בתלת ממד, וכמו כן אל תשכחו לבדוק זמני אספקה ולתהות אם הם לא מהירים/ארוכים מדי בשביל לייצר מטבח, ולוודא מה כוללת האחריות על המטבח. שלא תמצאו את עצמכם נהנים משנות אחריות נדיבות על חלקים שכמעט לא נוטים להתבלות, ולשקוע עד צוואר בתיקונים שאינם נכללים באחריות. בהצלחה.

מרכזית
2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דיס-המלצה?!
זה אמיתי שכותבת הפוסט השתמשה במושג ״דיס-המלצה״ וחיה עם עצמה בשלום? ממליץ קודם ללמוד עברית, אחרי זה לכתוב כתבות.

איפה המחשבון שלכם לעלות השיפוץ, יכול לסייע

המלצות נוספות
בודק...