מדריך: כך תתכננו מטבח עם אי מעוצב

הוא מספק מקום אחסון, מהווה שטח עבודה נוסף ומקום ישיבה מרווח - אז האם כדאי לשלב אי במטבח וכיצד עושים את זה בצורה נוחה, יעילה ומעוצבת? המדריך המלא

אחד המאפיינים הבולטים ביותר של המטבח העדכני הוא שילוב אי מרכזי, מלבד היותו רהיט דקורטיבי, הוא יוצר מקומות אחסון ומשטחי עבודה נוספים, מאפשר ישיבה לארוחה קלילה ומהווה חיץ ויזואלי ודקורטיבי בין האזורים בחלל הפתוח.

לאי מעוצב במטבח יש מספר שימושים פרקטיים ועיצוביים

אי מעוצב במטבח משמש לאחסון, לעבודה ולישיבה לארוחה קלילה

לאי מעוצב במטבח יש מספר שימושים פרקטיים ועיצוביים
עיצוב דנית רוטמן. צילום: אורן עמוס

גובה אי במטבח

בתכנון אי מטבח מומלץ לשמור על גובה מקסימאלי של 104 ס"מ, גובה המאפשר ישיבה נוחה על מרבית כיסאות הבר הקיימים בשוק ובאותו הזמן עבודה שוטפת ויעילה. כדי להבליט את האי ולהפוך אותו לאלמנט דקורטיבי, ניתן לבחור האם האי המעוצב במטבח יהיה באותם גוונים של ארונות המטבח והמשטח העליון או לחילופין ניתן לבחור בצבע קונטרסטי, נועז ודומיננטי שיבליט את האי ויקפיץ אותו בחלל. בנוסף, ניתן לשלב תאורה סמויה בחלק התחתון של הארונות וליצור אי במראה מרחף

אי בצבע מנוגד לארונות המטבח

אי בצבע לבן, משתלב מצויין עם ארונות מטבח בצבע שחור

אי בצבע מנוגד לארונות המטבח
עיצוב: חיה קייזר. צילום: עודד סמדר. מטבח: סמל

התאמת אי במטבח לגודל החלל

למרות הרצון להתאים אי לכל מטבח, חשוב להתאים אותו לגודל החלל ולמאפייניו. לכן, לא תמיד ניתן לתכנן אי במטבחים קטנים מהרגיל. הכלל הראשי והחשוב ביותר במיקום אי בחלל הוא לאפשר שטח מעבר של לפחות מטר מכל אחת מצלעות האי. מרחק זה נועד להבטיח עבודה נוחה ויעילה במטבח ומעבר בטוח למספר אנשים. במידה ותנאי זה לא מתקיים ניתן לחשוב על האפשרות להצמיד את האי לאחד הקירות הקיימים ובכך לחסוך את המרחק מהדפנות.

בתכנון אי מעוצב למטבח חשוב להשאיר מעבר נח מכל צידי האי

7
עיצוב: סמט אדריכלום. צילום: עודד סמדר

פתרונות אחסון באי במטבח

כבר מראשית התכנון של האי הישיבה חשוב למקסם את  שטחי אחסון בו. חשוב לתכנן את פנים הארונות על פי הצרכים השונים שלכם ולהתאים את הפרזול וחלוקת הארונות לחפצים והמוצרים שאתם מתכננים לאחסן באזור זה. בנוסף, מומלץ לתכנן מקומות ישיבה נוחים מסביב לאי ולוודא שהמשטח העליון בולט לפחות ב-20 ס"מ מגוף האי כדי לאפשר ישיבה נוחה.

מיקסום שטח האחסון באי בהתאם לצורכיכם

הקפידו להתאים את תכנון האחסון לצורכיכם

מיקסום שטח האחסון באי בהתאם לצורכיכם
עיצוב: קרן מאיר. צילום: הגר דופלט

שימושים לאי במטבח

אי המטבח יכול להיות מקום עבור מכשירי חשמל כמו תנור האפייה, מקפיא נוסף, מקרר יינות או כל אלמנט אחר העולה על רוחכם, אבל חשוב לזכור להגיע להחלטות אלו כבר בשלב התכנון הראשוני מפני שאלמנטים אלה דורשים נקודת חשמל קרובה ולכן צריך להסתיר אותה באחד הדפנות הפנימיות של האי. בנוסף, ניתן לתכנן שקעים בחלק חיצוני נסתר כדי לאפשר עבודה עם מכשירי חשמל קטנים על גבי המשטח העליון.

במטבחים גדולים ומרווחים, ניתן לתכנן על גבי האי אלמנטים פעילים כמו כיור וכיריים. תכנון זה מצריך גם הוא הכנה מוקדמת של נקודת ביוב, מים וגז למרכז החלל. היתרון הגדול של תכנון זה הוא ביצירת שטח עבודה גדול מהרגיל לחווית עבודה יוצאת דופן.

מכשירי החשמל מוקמו בתוך האי

מכשירי החשמל שמוקמו בתוך האי דורשים הכנה מוקדמת. קחו אותם בחשבון

מכשירי החשמל מוקמו בתוך האי
עיצוב: שירלי דן. צילום: שי אדם

כיסאות בר

כיסאות הבר הם חלק בלתי נפרד מעיצוב האי והם צריכים להתאים לו בסגנון, בצבעוניות ובחומרים הנבחרים. כיום קיים מבחר רחב של כיסאות בסוגים שונים, שיכולים לענות על כל צורכי העיצוב שלכם. חשוב לבחור בכיסא מעוצב ונוח בו זמנית ולוודא כי יש לו משענת רגל שתעזור לכם להתיישב עליו בקלות.

כסאות בר מתאימים ונוחים לשימוש

בחירת כסאות הבר צריכה לקחת בחשבון נוחות ישיבה, שימוש נח וכמובן מראה מתאים לחומרים שנבחרו עבור האי

כסאות בר מתאימים ונוחים לשימוש
עיצוב: ירון יפתח בן גרא. צילום: שי אדם

עיצוב אי במטבח

יותר מכל דבר אחר, אי המטבח מהווה אלמנט עיצובי מובהק ולכן מומלץ לקשט אותו בפריטים דקורטיביים כמו אגרטל גדול, קערת פירות מרעננת, אוסף של קערות צבעוניות המשלימות יחד את המראה העיצובי הרצוי של המטבח.

פרטים דקורטיביים על האי להשלמת המראה

להשלמת מראה האי והמטבח, הוסיפו אביזרים דקורטיביים שיוסיפו צבע

פרטים דקורטיביים על האי להשלמת המראה
עיצוב: מור ורד. צילום: אורן עמוס
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...