מחוברים: כל הדרכים לשילוב הראוי בין הסלון למטבח

אפשר לחיות בשלום כשאזורי האכילה והמגורים מאוחדים. חוץ מזה שחלקנו ממש אוהב את הרעיון, יש לכך אפילו יתרונות, כמו מרחב עוצמתי, הוספת כיווני אוויר ואפילו הוצאה לאור של שף החבוי בין הקירות

עם השנים השתנה תכנון הפנים של בתי המגורים, ומטבח שעמד בפני עצמו, או לכל היותר חלק חלל עם פינת האוכל, פתח את שורותיו לגמרי והפך לחלק מאזור ציבורי חברתי: החזיתות נקיות למראה, לעיתים כקיר אחד שלם, השיש פנוי מאביזרי חשמל ואביזרים בכלל, ועיצוב ניבט מכל פינה בו, גם מקירותיו נטולי הארונות.

סלון אפור מודרני

כולם בחלל אחד

3-7.png

הקסם שבין הסלון למטבח

למרות כל היתרונות הללו, החלל המאוחד עדיין לא מתקבל בקלות אצל כולם ויש מי שמעדיף לשמור על הפרדה בין הסלון למטבח. הבשורות הטובות הן שמדובר באחוז הולך וקטן של מתנגדים, כשהחלק הארי באוכלוסייה כבר מבין כי הקשר הבלתי אמצעי בין הפונקציות מאפשר יצירת מרחב פתוח וגדול ותוספת חשובה של כיווני אור ואוויר. 

סלון ומטבח בעיצוב כפרי מודרני

חלל גדול יותר, מואר ואוורירי

7-4.png

יותר מכך, במציאות בה קולינריה תופסת חלק חשוב ומשמעותי משעות הפנאי, הפתיחות בין שני האגפים מאפשרת אינטראקציה מתמשכת בין אלה שמבלים בסלון לבין אלה העמלים על הארוחה.

סלון מטבח מחוברים

חלל המאפשר אינטראקציה מתמשכת

6-13.png

תפיסה עיצובית בחלל שבין הסלון למטבח

על מנת לחבר בין שתי הפונקציות בצורה הטבעית ביותר מומלץ ליישם בשתיהן את אותה תפיסת עיצוב, כך מכל נקודת מבט הקשר בין החללים יראה הרמוני ולחלוטין הגיוני וטבעי.

יחד עם זאת, חשוב גם ליצור הפרדה ויזואלית שתסייע לחוות כל אחד מהאזורים באופן נפרד ועצמאי. אי גדול ומרשים שחולש על פני כל המטבח, לצד ספה ארוכה המוצבת עם גבה למטבח הם דוגמה לאלמנטים שיצרו מעין חיץ וקו הפרדה ברור בין האזורים.

סלון גדול מודרני

אותה השפה העיצובית יחד עם הפרדה ויזואלית חשובה

2-8.png

גם הנמכת גבס, כזו החולשת על פני כל המרחב הציבורי ויוצרת אחידות וזרימה נכונה יכולה לעשות את העבודה וכמובן גם כל נושא התאורה שהיא שונה בתכלית בשני האגפים: בעוד שלמטבח נבחר בתאורה פונקציונלית עוצמתית לצד גופים דקורטיביים, תלויים לרוב מעל האי (ובכך תורמים רעיונית לתחושת החיץ בין החללים), עבור הסלון נבחר לרוב בתאורה נקייה יותר ופחות בולטת לה נשדך תאורת אווירה עומדת, תלויה או נובעת מתוך הקיר.

סלון גדול מודרני

הפרדה באמצעות גופי תאורה

5-9.png

הדהודים של צבע

מטבח פתוח לסלון מבטא משחק של חבירה והפרדה. מצד אחד מדובר בחלל אחד, אבל מצד שני, אלו שני אזורים נפרדים עם פונקציות שונות. במקרה כזה בחירת החומרים והמחשבה על הצבעוניות של החלל תהיה משותפת. מומלץ מאוד לייצר הבזקי צבע בשני האזורים שיהדהדו ממקום למקום בחלל וייצרו המשכיות. בד בבד הצבע יכול לסייע לנו ביצירת בידול והגדרות החללים כך למשל השטיח שמשמש בבתים רבים לתחימה והגדרה של הסלון. גם תעלת מיזוג חשופה צבועה או קורת פלדה יכולים לייצר הפרדה רעיונית נפלאה.

סלון חום מודרני

משחק של חבירה והפרדה

4-5.png
3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מטבח שפתוח לחלוטין הוא בד"כ אילוץ.
פתיחה מוחלטת (חזיתי)ברוב המקרים נובע מאילוץ .מטבח שפתוח בחלקו הגדול אך משאיר חלקם פחות בולטים זה תוצאה של תכנון מכוון שאינו מוגבל אך בעלי הבית בחרו באופציה הזו

ל-1 - ממש לא, זו בחירה! היא טובה אם יש לאן לנדף הר

ל-1 אתה ככ טועה!! ברוב המקרים בחירה מכוונת.

בודק...