תכנון ועיצוב בית בקיבוץ: כאן ועכשיו באווירה נוסטלגית

בקיבוץ יסעור שבגליל המערבי, במרכזו של גן היקפי, הנדסאית האדריכלות ומעצבת הפנים שלומית אזולאי- פרימור לקחה על עצמה פרויקט של תכנון ועיצוב בית קיבוצי. האתגר בפרויקט היה שהבית שנבנה ועוצב על ידה, יועד לה ולמשפחתה

165 מ"ר
500 מ"ר
שרון כרמל
שלומית אזולאי-פרימור

 

קיבוץ זה טבע עם נוסטלגיה

כל מי שחושב על קיבוץ רואה לנגד עיניו בתים קטנים, טבולים בסביבה ירוקה וותיקה, מרחבים גדולים והמון טעם של פעם. האתגר הגדול שעמד בפני שלומית אזולאי-פרימור, היה לשמור את הנרטיב, לצד עיצוב המותאם במדויק לצרכיו של כל אחד מבני המשפחה. עוד בטרם ניגשה לתכנון הבית, היה לה ברור שהיא לא תתפשר על חללים וחדרים מרווחים ומפנקים ולשם כך היא מימשה את החלטתה באמצעות תכנון מדוייק המייתר את הצורך במסדרונות ומעברים.

ספריה דו צדדית

מאחורי הספרייה הדו צדדית נמצאת דלת הכניסה

ספריה דו צדדית

בפנים הבית – ניצול מתוחכם

כדי להקל על עצמה את תהליכי קבלת ההחלטות, היא הכינה רשימת דגשים אותם הרחיבה בהתאם לתוכניות שהכינה, המטרה הייתה ניצול מוחלט של חללי הבית. דוגמה לכך, מהווה ספרייה דו צדדית ומרווחת שניצבת בכניסה אל הבית, מצד אחד הספרייה מגדירה את מבואת הכניסה, ומצד שני היא משולבת בעיצוב הסלון כשהיא משמשת כמסגרת לטלוויזיה ובה שפע של מקומות אחסון.

כניסה עם דלת גדולה

כניסה דרך דלתות עתיקות, משוחזרות ומרשימות

כניסה דרך דלתות עתיקות, משוחזרות ומרשימות

חומרים מדברים – טבע, נוסטלגיה ואקולוגיה

לחיזוק הקשר בין הבית העכשווי לאווירה הנוסטלגית שמאפיינת את סביבת הקיבוץ, בחרה המעצבת להשתמש בחומרים טבעיים, נטולי רעלים מזיקים ועמידים לאורך זמן, ולשלב אלמנטים רבים בהם מככב העץ. הדוגמה הטובה ביותר לכך הוא המטבח הגדול והמרווח.

פינת אוכל

פינת אוכל

פינת אוכל

מרכז קולינרי – לב הבית

אפשר לומר שפינת האוכל שולבה במטבח, ואפשר גם לראות זאת בזווית שונה. ההרמוניה שמופגנת בעיצוב שמשלב פינת אוכל גדולה וארונות אחסון גדולים, הקרבה למטבח והמרחבים הגדולים, הופכים את המטבח למרכז הקולינרי שמהווה את לב הבית, בו מתקיימות כל הפעילויות המשפחתיות והחברתיות שגולשות בטבעיות אל הסלון והחוצה לגינה.

פינת אוכל

הארונות המעוצבים וממולם טפט

הארונות המעוצבים וממולם טפט

מינימליזם מרגיע בחדרי השינה

בעיצוב חדרי השינה, שלומית אזולאי-פרימור הקפידה על מילוי הצרכים של כל אחד מבני המשפחה. בחדרים המרווחים בולטת הפונקציונליות תוך שמירה הדוקה על אסתטיקה עדינה וקשר עם החוץ שחודר פנימה.

חדר ילד

חלק מקירות החדר והתקרה נצבעו בכחלחל

חלק מקירות החדר והתקרה נצבעו בכחלחל

חומר גלם שמחמם את האווירה

אין כמו עץ, חומר גלם שיוצר אווירה נעימה וחמימה בכל חלל בו הוא משולב, זה יכול להיות פרט עיצובי בתוך ארון בגדים סגור בדלתות שקופות או ארון בחדר הרחצה שמראהו מחוזק באמצעות מראה מסוגננת.

חדרי רחצה

חדרי רחצה עם ארון אמבטיה

חדרי רחצה עם ארון אמבטיה

דרך דלת נוסטלגית יוצאים לגינה של פעם

בחדר שינה נוסף, יש יציאה ישירה אל הגינה שמתבצעת דרך דלת תריס, עתיקה וכפולת כנפיים שנרכשה גם היא במחסן פירוקים, שוחזרה
בעדינות תוך הקפדה על שמירת הפרטים המקוריים ונצבעה בגוון נוסטלגי כחול.בגוון נוסטלגי כחול.

חדר שינה בסגנון יווני

דלת משוחזרת שנצבע בגוון כחול ים תיכוני

דלת משוחזרת שנצבע בגוון כחול ים תיכוני

הכול פתוח לכל הכיוונים

ללא גדר גבוהה ושערים כבדים, השטח סביב הבית מוגדר באמצעות אדני רכבת ובריצוף באבני בזלת גדולות וא-סימטריות
מרמת הגולן המשתלבות עם הסביבה, עץ זית עתיק שמפגין נוכחות וצמחיה פראית מטופחת. מעטפת הבית, שנראה כצומח מתוך הגינה, חופתה בטיח מינרלי גמיש וטבעי, שמתאים במיוחד לאקלים הישראלי.

במבט מהרחוב, המבנה מסתמן כנמוך וקטן קומה והכל במטרה לשמר את הנרטיב הקיבוצי ולהשתלב עם הסביבה, אך מרגע הכניסה דרך הדלתות העתיקות, נחשף חלל בגובה של מעל ארבעה מטר הנותן נופח וזהות ומכניס אור מכל כיוון אפשרי.

עיצבו גינה קידמית

הבית נראה כצומח מתוך הגינה הגדולה

הבית נראה כצומח מתוך הגינה הגדולה

חמישה כיווני אוויר

אל המרחבים הגדולים שסביב הבית, ואל הנוף שמשלים את התמונה, דאגה להוסיף גם הצצה לשמים. דרך הפתח העגול נגלה מראה השמים, המשפיע על תפאורת הכניסה בהתאם לעונות השנה.

חלון עגול

חלון עגול בגג מבואת הכניסה אל הבית

חלון עגול בגג מבואת הכניסה אל הבית
בודק...