ריקוד המכונה: הדרך היפה והנכונה לעיצוב בסגנון תעשייתי

היישר מזירת המפעלים המתועשים מגיעים לסביבה העיצובית שלנו אלמנטים גסים ומחוספסים, אבל זה לא אומר שהם מונעים תחושה ביתית מזמינה. כך תשיגו לוק של מפעל, עם הרגשה של בית

מי היה מאמין שמשטחים מחורצים, בטון חשוף, קורות חלודות, קירות מקולפים, רשתות ברזל, צינורות אינסטלציה, עץ ישן ואפילו בדים מהוהים יהיו כה מלאי סטייל, שיהפכו לטרנד שאדריכלים, מעצבים ובעלי בתים מפנטזים עליו? סגנון העיצוב המדובר, התעשייתי, המחוספס והגס, כבש בתים, דירות, משרדים ועסקים, ומספיק אלמנט אחד מכל הנמנים לעיל כדי לאפיין את החלל כחלק מהטרנד. כך משלבים את מרכיבי המפתח יחד, ובכל זאת לא הופכים אותו לזירה רוחשת של מכונות מפעל:

 

קצב הבטון


בבית פרטי הושארו קורות הבטון התומכות בגג במצבן הגולמי, כך שניתן להבין באופן חזותי כיצד הן נבנו. המסיביות של הקורות, המרחקים ביניהן והאור הטבעי שחודר דרך הגג, יוצרים מקצב, וקורות הבטון נמשכות אל חוץ הבית ותומכות בפרגולה. "נקודות המפגש של הבטון החשוף עם הקירות הפנימיים המטויחים יוצר קונטרסט עוצמתי", אומר אדריכל אושרי יניב. "החומרים שנבחרו לבית גולמיים ופשוטים למראה, ומהווים בסיס ניטרלי לחיים בתוך הבית ומחוצה לו", מוסיפה אדריכלית תמר יעקבס. בנוסף לקורות, נבחרה רצפת אבן אפורה לריצוף האזור המשותף, כחלק ממכלול החומרים המחברים בין החוץ לפנים.

 

קורות בטוןאדריכלות: תמר יעקבס ואושרי יניב, יעקבס-יניב אדריכלים. צילום: עוזי פורת

 

 

שפה עיצובית משותפת


באולם התצוגה של מטבחי SieMatic LaCornue בנמל תל אביב מוצגות שתי חברות שונות בסגנונן, והיה צורך לשמור על זהותן ויחד עם זאת ליצור שפה עיצובית משותפת. בחלל הלופטי תוכננו אלמנטים בעלי רקע אחיד, כמו רצפת בטון ובריקים חשופים מהימים בהם פעל במקום יריד המזרח. הבריקים מהווים רקע ליחידת מידוף עשויה פליז ועץ, וגופי תאורה מפליז עם חוטי חשמל תעשייתיים מתכתבים עם תעלות חשמל מתכתיות. עמודי ברזל מסיביים וקורות חשופות יוצרים עניין עם המטבחים המוצגים, אשר משדרים ניקיון עיצובי מודרני עם גימורים מעודנים. הקו המתכתי המהודר של לה קורנו קיבל חיזוק בשילוב גופי התאורה, שנראים כמו חוטים של זהב.

תאורה מפליז עם חוטי חשמלאדריכלות ועיצוב: לוין פקר אדריכלים. צילום: עמית גרון

 

 

בועט ודינמי


על מנת ליצור מראה תעשייתי במשרד הזה, השתמשה המעצבת אירה שריג בחומרים מתועשים, המשמשים לבנייה ובדרך כלל מוסתרים ומחופים על ידי חומרי גמר כגון גבס, קרמיקה, טיח וצבע. תקרת ורצפת הבטון המקורית הושארו חשופות ועברו ניקיון ולכה בלבד. הקיר מחופה עץ מפירוק, ואלמנט נוסף התורם למראה מתועש הוא חשיפת המערכות: מיזוג אוויר, חשמל, גילוי אש ועשן, תשתיות תקשורת ואודיו-וידאו. גם אותן יש נטייה להחביא באמצעות תקרת גבס, אבל כך המראה המתקבל הוא גס יותר, לא מהוקצע ומשרה אווירה דינמית, בועטת ומודרנית.

 

חומרים מתועשיםעיצוב: אירה שריג. צילום: גלעד רדט

 

 

ברוח של פעם


דירת לופט עוצבה בהשראת מבנים ישנים שיצאו משימוש והוסבו למגורים. התקרה גבוהה וההתנהלות מתבצעת בחלל אחד פתוח, שנחצה על ידי קמין ונותן תחושה נעימה ומשפחתית. חלל העבודה נסגר בוויטרינת זכוכית עם פרופילי מתכת שחורים ודקים, על מנת להתאים את הסגירה המחודשת לאופי הישן של המבנה ולספק פרטיות מרעשים. קיר הבריקים הישן הושאר, והטקסטורה שלו תואמת לאופי העיצוב, וכך גם פתחים גדולים ותעלת מיזוג חשופה המשלימים את הקו.

 

חומרים מתועשיםעיצוב והדמיה: קארין פדר

 

 

סדוק, פצוע וחם


גוונים חמים בדירה, חיפוי קיר מעץ ממוחזר ושולחן קפה, גם הוא מעץ ממוחזר, מעניקים מראה ייחודי ואותנטי גם אם הוא מלווה בסדקים ובקעים. גלגלי השולחן, העשויים ברזל חלוד, עברו תהליך החלדה ארוך, כולל שימוש בחומצות, חומרי ניקוי ולכות חזקות עד עצירת ההחלדה. את עיצוב הפריטים ביצע גל מרקוביץ' מ- Roots – Inspired By Nature Wood Crafts, שמקפיד על שפה אסתטית ועל מהות ה"וואבי-סאבי" – הלא מושלם והפצוע, שרואים עליו את השנים. הוא משתמש בעץ ממוחזר, עצים מלאים, חלקי אינסטלציה, פרזולי ברזל יצוק, ברזלים ישנים מפירוקים ועוד ומשלב אותם בעבודותיו.

 

שולחן תעשיתי בסלוןעיצוב שולחן וצילום: גל מרקוביץ', Roots – Inspired By Nature Wood Crafts

 

 

 

מרכזית
2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה
יפה מאד !!

קשה לכתוב "לבנים"?

בודק...