מדריך: כל מה שצריך לדעת על עיצוב בסגנון מינימליסטי

מינימליזם אינו בהכרח מרמז על עיצוב זול או סגפני, אלא על שימוש נכון בצורות גיאומטריות, אור טבעי ומעט מאוד דקורציות. כך תשלבו אותו נכון בחדרים השונים בבית

מה זה בעצם עיצוב מינימליסטי?

האדריכלות המינימליסטית שואפת לבטל את כל הקישוטים מהחלל, לפשט אותו לצורות גיאומטריות בסיסיות, לצמצם את כמות הפרטים וחפצים ולהשתמש באור ככלי עיצובי, במטרה ליצור תחושה של עוצמה ודרמה בחלל, או במילים אחרות – " Less is more" כמו שאמר אדריכל העל לודוויג מיס ואן דה רוהה. אבל חשוב להדגיש כי עיצוב מינימליסטי הוא לא עיצוב פשוט שניתן להשיג אותו בקלות, ההפך הוא הנכון, צריך להשקיע בתכנון נכון כדי שהתוצאה תהיה אסתטית ולא דלה וסגפנית.

הצבעים הבהירים והדהויים, הם השולטים בעיצוב המינימליסטי והצבע הלבן הוא הכוכב העיקרי. יש מספר סיבות לשימוש בצבעים אלה – הראשונה, צבעים בהירים נחשבים טהורים ונקיים יותר ואנשים רבים מייחסים אותם לתכונות כמו שקט ורוגע. סיבה נוספת היא העובדה שצבעים בהירים קולטים ומחזירים אור ובכך גורמים לחלל להיראות מואר וגדול יותר.

עיצוב מטבח מנימליסטי

(עיצוב פנים: צביה וילצ'ק, צילום: אורן קאן)

מאפייני העיצוב המינימליסטי

אחד המאפיינים העיקריים של האדריכלות המינימליסטית הוא השימוש באור כדי להעצים חללים. קיימות מספר דוגמאות לשימוש באור בחלל – שימוש במספר גופי תאורה נקיים בצורות גיאומטריות פשוטות, חיבור של מספר גופי תאורה יוצר אלמנט דקורטיבי המפוסל על ידי אור בלבד. אופציה נוספת לשימוש באור הוא שימוש בתריסים דקורטיביים שיכניסו אור לחדר בצורות שונות ומיוחדות.

הניקיון בעיצוב מינימליסטי לא מתבטא רק בתחזוקה שוטפת של הבית, אלא בניקוי של כל האלמנטים המיותרים מהסביבה הביתית. עיצוב מנימליסטי דוגל במיעוט חפצים והרחקה של חפצים מהעין, הדרך העיקרית להשגת הניקיון היא קודם כל מיון וצמצום של כל החפצים שאינם בשימוש ושאינם יהיו בשימוש בעתיד, ולאחר מכן, אחסון של כל החפצים בתוך רהיטים סגורים המשתלבים עם העיצוב הכללי.

כדי ליצור עיצוב מינימליסטי מוצלח חשוב לשמור על אחידות וזרימה, ניתן להשיג זאת במספר דרכים – שימוש בצבע זהה בכל האלמנטים המרכיבים את החדר כמו רצפה, קירות, רהיטים וטקסטיל. דרך נוספת היא על ידי שימוש בצורה או דוגמא שחוזרת על עצמה ויוצרת שקט ויזואלי.

עיצוב מינימליסטי במטבח

המטבח המינימליסטי צריך לכלול אלמנטים של ניטרליות וחזרה שיבליטו את הניקיון שלו, ניתן לבחור ארונות מטבח בגווני לבן או אפור שיהוו רקע אחיד ורציף. משטחי העבודה וחיפויי הקיר צריכים להמשיך את הגוון הנבחר כדי להימנע מריבוי גוונים שיצרו עומס ויזואלי. מומלץ להימנע משילוב של ארונות תחתונים וגבוהים באותו אזור אלא לחלק את המטבח לאזור בו ישנם רק ארונות תחתונים ומדף דקורטיבי ואזור של ארונות גבוהים במוצבים בקו אפס עם קיר תוחם.

כמו בכל שאר החללים בבית גם במקרה זה מומלץ להימנע מהצגת חפצים רבים על גבי משטחי העבודה ורצוי לדאוג למקום אחסון ייעודי עבור כל החפצים הדרושים.

מטבח בעיצוב מנימליסטי

בלי ארונות עליונים (עיצוב: ענת איצקוביץ', צילום: שי אפשטיין) 

עיצוב מינימליסטי בסלון

בחלל המגורים הביתי חשוב לזכור שריבוי רהיטים יצור תחושה של חלל קטן וצפוף יותר, כדאי להשקיע בריהוט איכותי שיענה על כל הצרכים המשפחתיים שלכם בצורה מעודנת מבלי להיות גדול ומגושם. גם כאן הגוונים הבהירים והדהויים עוזרים ליצור חלל אחיד והמשכי וכך ליצור אשליה של מרחב.

כדאי להשקיע מחשבה ברהיטים רב תכליתיים שיצמצמו את כמות החפצים שתצטרכו בחלל, כמו – שולחן קפה המכיל מגירות לאחסון, מושב מרופד על אדן החלון, שולחן אוכל קטן הנפתח לפי הצורך ועוד.

סלון בעיצוב מנימליסטי

(עיצוב פנים: צביה וילצ'ק, צילום: אורן קאן)

עיצוב מינימליסטי בחדר שינה

חדר השינה הוא מקום המפלט שכולנו מגיעים אליו בסוף יום ארוך והוא צריך להרגיע ולתת לנו כוחות בשביל יום חדש, להשגת חדר שינה מינימליסטי מושלם, אנו מציעים להתחיל ביצירת גוון אחיד לכל האלמנטים שמרכיבים את החדר, צביעת הקירות בגוון בהיר וחיפוי הרצפה בפרקט מולבן.

בהמשך, נמקם במרכז הקיר הראשי מיטה פשוטה ונוחה עם מצעים רכים וכריות מזמינות כולם באותו גוון בהיר שנבחר. משני צידי המיטה ניתן לתלות מדפים צבועים שיחליפו את שידות הלילה. שידות נמוכות וארגזי אחסון ידאגו לצרכי האיחסון שלכם.

עיצוב מנימליסטי לחדר שינה

לוותר על השידות הרגילות לצד המיטה (אדריכלות: שחר לולב ועודד רוזנקיאר, צילום: אסף אורן)

עיצוב מינימליסטי בחדר רחצה

חדר רחצה הוא המקום שבו הכי קל ליצור עיצוב מינימליסטי ולהרוויח אווירה של ספא ביתי. ברוב המקרים חיפויי המקלחת ואביזרי הסניטציה מגיעים בגוונים הרמוניים וזהים וניתן להשלים את המראה הכללי בעזרת אביזרים אחידים.

במקרה של החדר הזה חשוב מאוד להיות מציאותיים, כולנו צריכים את מברשות השיניים, השמפו ואת כל מגוון הקרמים והמוצרים, אבל כל אלו יוצרים תחושה מאוד מבולגת ולא אסתטית. כדאי להשקיע באחסון סגור שבתוכו יהיה ניתן לארגן כל המוצרים שנמצאים בשימוש וכך לפשט את המראה של החלל.

חדר רחצה מנימליסטי

קווים נקיים ושיש נקי מחפצים עד כמה שאפשר (עיצוב פנים: טל ניאגו, צילום: טל ניסים)

הסגנון המינימליסטי הוא סגנון מיוחד ומרגש, המעמיד את המהות והקיום בחלל לפני העומס שבו ומאפשר אורך חיים בסגנון זן המבטל את הצורך בחפצים רבים במרחב החיים.

מטבח2-234
מטבח2-403
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...