אופן ספייס – מרחיבים את הבית במינימום השקעה

אין ספק ש"אופן ספייס", היא מגמה שממשיכה לגדול ולהתפתח בעיצוב הבית. החלל הפתוח יוצר תחושת מרחב, משפחתיות, מכניס הרבה יותר אוויר ואור לחלל הבית, ומעניק אווירה טובה יותר. במאמר זה נעסוק ביתרונות, האתגרים והעקרונות של עיצוב בית עם אופן ספייס.

מה זה בדיוק אופן ספייס בבית?

אופן ספייס (open space) מתאר עיצוב של מרחב פתוח שמכיל מספר פונקציות בבית, לפעמים ללא הפרדה ברורה ביניהם. בדרך כלל הוא משלב את המטבח עם פינת האוכל והסלון ולעיתים מצרפים גם את הכניסה, המרפסת וחדרים נוספים, זה כמובן תלוי במרחב הקיים בבית ובעיצוב. הרעיון התפתח בראשית המאה ה-20 כחלק ממגמה שהעדיפה את העיצוב והאווירה על פני הפונקציונליות המוכרת בחלוקת החלל הביתי, של חדר לכל מטרה. המהפכה תפסה, ומאז, האופן ספייס הפך להיות חלק מרכזי בעיצוב הבית המודרני .

יתרונות עיצוב אופן ספייס לבית

האופן ספייס מאפשר תנועה ותחושת מרחב פתוח, הוא מאפשר שטף של אור טבעי ברחבי הבית, והכי חשוב, הוא מעודד אינטראקציה משפחתית וחברתית.

עיצוב הבית עם אופן ספייס מחדש את הבית, מעניק לו אווירה יוקרתית, ומאפשר לאלמנטים כמו נוף או חפצים מיוחדים, לקבל מקום מרכזי יותר. הדבר הכיפי ביותר זה שאם החלטתם לאמץ עיצוב של אופן ספייס בבית שלכם, ניתן לעשות זאת בקלות. מתכננים את העיצוב שרוצים להשיג, נכנסים לשיפוצים קצרים יחסית שכוללים עבודות ניסור בטון להורדת הקירות המיותרים, צובעים, מסדרים את הרהיטים בהתאם למרחב החדש, וזהו, הבית מוכן.

1600X1200-32.jpg

מתי כדאי לבחור עיצוב אופן ספייס בבית? 

אופן ספייס לא מתאים לכל בית או משפחה. הוא מתאים במיוחד לבתים גדולים יחסית שבהם המרחב הפתוח לא גורם לתחושת צפיפות (ואז מפספס את המטרה שלו). משפחות שמעדיפות לאפשר לכל בני המשפחה לשהות בחלל אחד במהלך היום, ומשפחות שאוהבות לארח בתוך המרחב החי היומיומי שלהן, יעדיפו לעצב את הבית עם אופן ספייס.

איך תדעו אם הבית שלכם מתאים לאופן ספייס?

כשמחליטים לפתוח מרחב פתוח בבית, כדאי לחשוב קודם כל על הצרכים הפרקטיים שלכם ואז תוכלו לדעת איזה חללים תוכלו לאחד. מטרת העיצוב עם אופן ספייס היא ליצור תחושה של בית גדול יותר עם מרחב נדיב וכן לאפשר חוויה משפחתית ותחושה של יחד בבית.

עם זאת, כל אחד מחברי המשפחה ירצה שיהיה לו גם את המרחב הפרטי שלו. לכן, כדי לבדוק את התאמת האופן ספייס לבית שלכם צריך לבדוק את החלל שנותר לאחר חלוקת החללים הפרטיים הנחוצים. אם המרחב שנותר מחבר נקודות מרכזיות בבית כמו המטבח, פינת האוכל והסלון, זה כבר מספיק ליצירת אופן ספייס שישדרג לכם את הבית. אם אתם יכולים להוסיף מרחבים נוספים כמו מבואת הכניסה, מרפסת, מסתור כביסה וכדו' מה טוב. ככל שהאופן ספייס בבית שלכם גדול יותר כך יש סיכוי שתיהנו מהיתרונות שלו יותר.

איך לעצב אופן ספייס 

כאשר אתם מעצבים את האופן ספייס בבית שלכם, קחו בחשבון את השילוב של פונקציות שונות. כדאי להגדיר את פינת האוכל, המטבח והסלון, באופן עדין וחכם כדי לשלב אותם בצורה הרמונית. הפרדה בין אזורים יכולה להיעשות באמצעות האלמנטים הפונקציונליים המרכזיים כמו: ריהוט, שטיחים או הצבת אלמנטים עיצוביים גבוהים, במספר מקומות בחלל החדר.

כדי שלכל בני המשפחה יהיה נוח לשהות במרחב המשותף במהלך היום, כדאי לעצב פינות באופי שונה בתוך החלל. יצירת פינות ישיבה מסוגים שונים כמו פינת בר ליד המטבח, מערכת ישיבה לסלון מול הטלויזיה, ישיבה נמוכה עם שטיחים שמאפשרת לשחק או פשוט להשתרע בנוחות, ושולחן עם כסא מחשב שיכול לשמש כפינת משרד, יהפכו את האופן ספייס לשימושי ונוח עבור כולם.

פרקט פישבון
פרקט פישבון

האתגרים של האופן ספייס 

על אף היתרונות של אופן ספייס, ישנם גם אתגרים עליהם צריך למצוא את הדרך להתגבר. רעש והפרעות יכולים להיות בעיה בחללים פתוחים, ויש צורך בתכנון אקוסטי מדוקדק וחלוקה נכונה בין הפונקציונליות של כל אזור בתוך החלל הפתוח.

כשכל המשפחה נמצאת בחלל מרכזי אחד, יש כמובן יותר סיכוי לבלאגן ולכלוך ולכן נדרשת מידה של הערכות ויכולת על שמירת החלל נקי, מסודר ונעים לבילוי.

בנוסף, האור הטבעי הנכנס למרחב הפתוח ובדרך כלל הוא יתרון מדהים לכל בית מבחינת האווירה והעיצוב, עלול להפוך לחיסרון. אם יש יותר מדי אור טבעי על רהיטים מסויימים, הוא עלול לגרם לדהייה וליצור פינות חמות מדי לישיבה נוחה, ועוד חיסרון הוא שאור טבעי עלול להפריע לצפות במסכים בשעות היום. לכן חשוב להכניס לעיצוב גם ווילונות שיעזרו לכם לעצב את תנאי התאורה בקלות לפי הצרכים שלכם בכל רגע.

לסיכום 

אופן ספייס הוא מגמה שממשיכה לגדול בעולם העיצוב הביתי. ואם אתם חושבים לאמץ את העיצוב הזה לבית שלכם, קחו בחשבון את התכנון וההשלכות של של השינוי והערכו בהתאם. כשהאופן ספייס שלכם מתוכנן ומעוצב בצורה המתאימה לכם, הבית הופך למקום שכולם אוהבים להיות בו.

בודק...