עולות לגדולה: איך לעצב את המרפסת שתהיה נעימה גם בחורף?

גם חודשי החורף הקרים והגשומים לא ימנעו מאתנו ליהנות מהמרפסות שממתינות לנו במרחק פסיעה: תצפית לנוף האורבני והתבוננות לרחובות העיר השוקקים הם מצרך מבוקש כשהאלטרנטיבה היא להישאר ספונים בבתים. כך הפכה המרפסת לכוכבת הבלתי מעורערת בדירות שלנו כן, גם בימים גשומים וסגריריים. כל מה שחשוב לדעת על עיצוב מרפסות לכבוד החורף הקרוב

אם עד לפני מספר שנים לקחנו את המרפסות שלנו כמובנות מאליהן והשתמשנו בהן בעיקר לאחסון, חודשים ארוכים של סגרים במהלך משבר הקורונה, גרמו לנו להכיר סוף סוף בערכן ולראייה ההשקעה בתכנון ועיצוב המרפסות בישראל שוברת שיאים.

בעוד תכנון הפנים של הדירות בישראל השתנה ללא היכר, המרפסות תמיד היו חלק בלתי נפרד מהתכנית: הן מהוות מקום מפגש אידיאלי למשפחה ולחברים ונותנות מענה מושלם כמעט בכל מזג אוויר הודות לבריזה המצוינת ולתצפית הפנורמית שהופכת את השהייה בה לחווייתית.

מרפסת מטופחת

לגמרי לא מובנת מאליה: כך נראות המרפסות מודל 22. באדיבות: כרכום צילום: אלון גרגו

מרפסת מטופחת

חלקת האלוהים הקטנה

ערי ישראל הולכות ומצטופפות, השטחים הירוקים מצטמצמים ולא בכדי המרפסות הפכו לחלקת האלוהים הקטנה שלנו, שם אנחנו מוצאים מקום מפלט ונהנים מזמן איכות אישי או משפחתי. במציאות של 2022, בואך 2023, המרפסות ברחבי ישראל כוללות קירות ירוקים, מטבחי חוץ מפנקים, פינות אוכל גדולות, פינת סלון ובחלק מהמקרים גם ג'קוזי, בריכות שחייה וחדרי כושר ביתי, כך שלא פלא שאנחנו לא רוצים לצאת מהן גם כשבחוץ כבר לגמרי קריר.

ציר חשוב ומרכזי בתפיסת המגורים העכשווית

"היום יותר מאי פעם אנחנו מבינים שיש לטפל במרפסת ממש כפי שמטפלים בחלל הציבורי בדירה", מסביר המעצב שי דוד "הבנו שלאור מבנה המרפסות והאקלים המקומי, שגם בעיצומו של החורף מאפשר לנו לשהות לא מעט בחוץ, המרפסות צריכות להוות ציר חשוב ומרכזי בתפיסת המגורים שלנו. אנחנו מכפילים בעזרתן את שטח המחיה שלנו וההפרדה הברורה בינן לבין סלון הדירה כבר כמעט ואינה מתקיימת. הרציונל הוא להשתמש במרפסת כאזור מחיה מטופל לכל דבר בו משולבות פונקציות זהות לאלה שקיימות בתוך הבית- בין אם פינת לאונג', מטבח ובר חיצוני או אזור שמוקדש כולו למשחקים עבור הילדים".

מרפסת מטופחת

יש בהן הכל: מפינות אוכל וישיבה ועד אזור משחקים. עיצוב: יפעת אברמסון, צילום: שירן כרמל

מרפסת מטופחת

פינת האירוח האמיתית בדירה

על מנת להפוך את המרפסת לאואזיס מרגיע ומכיל, יש לטפל בכל פרט בה ולא רק במעטפת עצמה. מתוך הכרה בכך שהמרפסת היא מקום דינמי, מאחד ושוקק חיים, בחלק מהמקרים היא הופכת הלכה למעשה לפינת האירוח האמיתית של הדירה. היא משמשת לא רק כאתנחתא לשעה או שתיים אלא כציר מרכזי בו מארחים, מכינים שיעורים או צופים בטלוויזיה, לכן מידת ההשקעה בהן עולה בהתמדה ובלא מעט מקרים משתווה להשקעה במטבח או בסלון הביתי.

מרפסות גדולות, אשר גודלן מאפשר, מחולקות ממש לשטחים פונקציונליים נפרדים. תכנון טוב מבוסס על יצירת אינטראקציה בין הפונקציות השונות, המעברים והמרחקים ביניהן. בתוך כך להגדרת התאורה והחומרים בהן יש משקל רב בהצלחתן. על מנת להעשיר את המראה ולהגדיר את הפונקציות השונות, מומלץ לבחור סוגי ומיני צמחים בהתאם לתוואי השטח ולקונספט העיצוב. במהלך החורף ישנה חשיבות מכרעת לקירוי המרפסת.קירוי חורפי יכול להיעשות על ידי נטיעת צמחיה שתאפשר לקרני השמש לחדור לשטח המרפסת ולחמם את האזור. בנוסף, ישנן פרגולות חשמליות, המאפשרות לקרני השמש לחדור אולם בלחיצת כפתור נאטמות בפני הגשמים.

מרפסת מטופחת

מכפילה את אזור המחיה. עיצוב: עדי ברגמן אראל, צילום: איתי בנית

מרפסת מטופחת

שדרוגים למיטיבי לכת

ההשקעה הכספית בשדרוג המרפסת יכולה להיות צנועה או לחילופין להרקיע שחקים. יותר ויותר מהבונים והמשפצים מפגינים תשומת לב לכל פרט, אפילו לחיתוכים ולשיפועים של רצפת המרפסת שיוצרים מראה מקוטע ולא אחיד. ככלל, המגמה היום היא ליצור המשך רציף בין רצפת החלל הציבורי לרצפת חלל החוץ, כשההבדל היחיד הוא שזו החיצונית היא רצפת אנטי-סליפ מיוחדת למניעת החלקות.

אלמנטים נוספים שאהובים במיוחד על חובבי החיים הטובים הם קמינים ייעודיים למרפסות, שבקיץ משמשים כשולחן סלוני ובחורף ניתן להתחמם סביבם. כך גם ה- HOT TUB שהוא למעשה ג'קוזי עשוי עץ, או ג'קוזי רגיל אותו נהוג לחפות באריחי גרניט זהים לגוון רצפת המרפסת. עם זאת, רגע לפני שאתם מתפתים להזמין אחד כזה למרפסת הפרטית שלכם, חשוב לזכור את נושא הבטיחות: ממש כמו בריכות שחיה, גם ג'קוזי הוא בסופו של דבר גיגית גדולה שאוגרת מים ולמים יש משקל רב, לכן יש לבחון את נושא העומסים מול קונסטרוקטור או מהנדס שיאשר או ישלול את אפשרות קיומו של ג'קוזי או כל אלמנט כבד אחר במרפסת שלכם. הבשורות הטובות הן שבבניינים החדשים, שבנויים בתקנים גבוהים יותר וערוכים לעומסים כבדים, ההתכנות גבוהה יותר.

ירוק עולה

אלמנט עיצובי נוסף שצובר תאוצה במרפסות בישראל הם הקירות הירוקים, שפרט לכך שהם מכניסים דינמיות, צבע וחיים לסביבת החוץ שלנו הם גם מייצרים אינטימיות והפרדה מושלמת מהמרפסת של השכנים. גם במרפסות הגדולות, החיסכון במקום הוא אחד הפרמטרים החשובים שנלקחים בחשבון לכן הקירות הירוקים נחשבים לפלטפורמה נפלאה שמאפשרת לנו לצבוע את המרפסת בירוק ועדיין להותיר די מקום לשולחן אוכל, מערכת ישיבה סלונית או כל אלמנט אחר בו נחשוק. מערכת האדניות מורכבת מקונסטרוקציה ייחודית שיוצרת גינה לכל דבר במרפסת הפרטית, הלכה למעשה. רבים משתמשים בקיר כאלמנט אסתטי ופונקציונלי כאחד ומנצלים אותו לשתילת ירקות וצמחי תבלין שמייצרים ניחוחות מרעננים וארומטיים. את הייעוץ לגבי מה נכון לשתול מעניקות חברות המתמחות בתחום ומעסיקות אגרונום שיגיע לדירה שלכם ויתאים את הצמחייה לסוג המבנה, חשיפת האזור הנתון לאור, אוויר צח ועוד.

לקיר הירוק, שמבוסס על מערכת צפופה של אדניות אקריליות מלאות אדמה ודשן, ניתן לחבר מערכת טפטפות במידה ויש בקרבת הקיר נקודת מים, או לחילופין לחבר את מערכת הטפטפות לכד או דלי שממוקמים בסמוך. בפרט בחורף, התחזוקה מסתכמת במילוי המיכל אחת לשבועיים בערך.

מרפסת מטופחת

פינת אירוח מפנקת בלוקיישן הכי מסעיר עם קיר ירוק שמייצר אינטימיות ומעניק חיות. תכנון: שי דוד- כרכום, צילום: אלון גרגו

מרפסת מטופחת

חושבים על הפרטים הקטנים

העובדה שהמרפסת הפכה לחלק בלתי נפרד מהדירה גורמת לרבים להשקיע כסף, זמן ומחשבה בתכנון התאורה ובחפצים והרהיטים שבה, שפרט ליצירת אווירה ואופי, צריכים להשתלב בקונספט הכולל ובהרמוניה מושלמת, עם צורת המרפסת וסוג הצמחייה. בכדי ליצור מרחב דינמי, מלא אופי ואווירה מומלץ לאבזר את המרפסת בפריטים שלרוב נראה בתוך הבתים כמו גופי תאורה מיוחדים, עששיות, אקססוריז וטקסטיל. חובבי המיחדוש יוכלו להקנות לה מראה אותנטי על ידי שילוב של משטחי עץ לתצוגת אביזרים או אפילו שימוש בצמיגים ישנים שישמשו כאדניות פרחים או צמחי מרפא ותבלין שהודות לרוחות יציפו את הדירה כולה בריחות מטריפים.

מזג האוויר הלוהט שמאפיין את האקלים המקומי רוב השנה, גורם לרבים לחשוב פעמיים  לפני שהם מוציאים הון על ריהוט למרפסת. הגורם המרכזי לבלאי היא כמובן עוצמת השמש לה חשופים הרהיטים, תתפלאו, גם בימים חורפיים. על כן, רגע לפני שניגשים לרכוש רהיטים יש לבחון את מידת ההצללה או לחילופין החשיפה הישירה לשמש. עבור מרפסות מוצלות באופן טבעי או על ידי פרגולות מובנות, סוככים ושמשיות יתאימו רהיטים מחומרים עדינים יחסית בהם העץ הטבעי או הראטן השטוח, במרפסות שטופות שמש מומלץ להשתמש ברהיטים מאלומיניום, סיבי ראטן מלאים ועגולים וריפודים מבדי פוליאסטר בעובי של 250 גר' לכל הפחות, שנחשבים לעמידים בפני פגעי מזג האוויר. חשוב לזכור שבדים כהים נהיים דהויים וחסרי חיים אחרי תקופה מסוימת של חשיפה לשמש, בעוד בדים בהירים עמידים בהרבה מבחינה זו. על כן, חשוב לבחור טקסטיל כביס, דוחה לכלוך בגוון המתאים למיקום המרפסת ולעוצמת השמש החודרת לתוכה מידי יום.

מרפסת מטופחת

טקסטיל איכותי ועמיד, פתרונות הצללה ומטבח חוץ מפנק- מה צריך יותר מזה. עיצוב: נועה קופרמן, צילום: עודד סמדר

מרפסת מטופחת

אוכלים בחוץ

מטבחי החוץ הפכו בעשור האחרון לכוכבים הגדולים של הגינות, החצרות וכן, גם המרפסות וככאלה הם מתוכננים לפרטי פרטים. הם עדיין נחשבים לסממן של יוקרה ועם זאת, לישראל מיובאים מותגים שנחשבים לנגישים יותר ומציעים מטבחי חוץ קומפקטיים שמתאימים למרפסות לא מאוד גדולות.

ההשקעה במטבחים הללו עולה על כל דמיון ובלא מעט דירות משתווה לזאת של המטבח המרכזי. פרט לעיצוב ניתן דגש רב על הנדסת האנוש, כך שהמטבח יהיה קל ונוח לתפעול, על מקומות האחסון שבו וכמובן האבזור- החל מפלנצ'ה, דרך מקרר יינות אינטגרלי ועד מעשנת בשר. אלה ונוספים מייתרים את הצורך להיכנס לבית בשלבי ההכנות והאירוח עצמו ומאפשרים לחוות חווית לייף סטייל לא פחות ממושלמת.

גינה מטופחת

עיצוב: נועה קופרמן, צילום: עודד סמדר

גינה מטופחת
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...