הסגנון שבא לעבוד: עיצובים נחשקים בלוק תעשייתי

קורת עץ ישנה, קיר מקולף, רצפה לא גמורה ומיני ברזלים הפכו לתפאורה שמכילה את העיצוב העדכני ונותנת לו מקום של כבוד. כל הדרכים היצירתיות ליישם את הסגנון התעשייתי גם בדירות קטנות

שולחן כתיבה עשוי ברזלשולחן כתיבה עשוי ברזל בגימור צבע שחור מט נע על התפר בין עדין לתעשייתי. עיצוב: וישס גלרי דיזיין. צילום: איקו פרנקו 

יש קסם בשיפוץ חלל ישן, חלוד ומוזנח, שהתאהבנו בו בשנים האחרונות, והוספנו לו אלמנטים מודרניים ועכשוויים. קורת עץ ישנה, קיר מקולף, רצפה לא גמורה ומיני ברזלים הפכו לתפאורה שמכילה את העיצוב החדש ונותנת לו מקום של כבוד. בתי קפה, מסעדות ושאר חללים מסחריים אימצו את המוטיבים התעשייתיים, הגולמיים והיצרניים, ומכאן הדרך לתוך הבתים ולסגנון המגורים התעשייתי הייתה מהירה. לופטים אורבניים ודירות ישנות ומוזנחות היוו כר פורה ללוק הלא גמור המכוון, אבל גם דירות ובתים חדשים ששו לחבק את הסגנון והביאו אותו לדרגות נחשקות של עיצוב. איך בדיוק עושים את זה?

1. חלל פתוח


בדיוק כמו החללים המתועשים הגדולים, כך גם בית שבו החללים פתוחים ונטולי מחיצות יעניק את ההרגשה התעשייתית. אין ספק שגם בתים קטנים יכולים לשדר אותה אווירה, אבל כדי להתקרב כמה שיותר לתחושה התעשייתית אפשר, למשל, לשמור על חלונות חשופים ולהשתמש בצבע שחור לקירות, לרהיטים ולאלמנטים נוספים.

תקרת בטון חשוףקונסטרוקציית ברזל ותקרת בטון חשוף. עיצוב: ניצן הורוביץ. צילום: עודד סמדר

2. צבעים ניטרליים


גם בצבעים המרכזיים של החלל קיימת שפה תעשייתית, בדרך כלל על סקאלת הניטרליות – מלבן ואפור ועד חום ושחור ובעצם כל מה שמזכיר ברזל, בריקים, צינורות וחלודה. אליהם יצטרפו כשכבה הבאה טקסטורות, אמנות, תאורה ועוד.

משטח שישמשטח שיש של אבן קיסר. צילום: יח"צ

3. קווים נקיים


הסגנון התעשייתי "בא לעבוד" מעצם הגדרתו כתעשייה, ולכן לא יתייפייף ולא יפנק. הוא חף מקישוטיות ופיתוחים והקווים בו ישרים ופשוטים. קחו למשל מחיצה ענקית בשחור, שמדמה את תריסי האסבסט של המרפסות בשנות החמישים והשישים. היא עשויה בטכנולוגיה של כבישת עץ צורנית בהשראות סקנדינביות, ניתנת לגיוון בכל צבעי הקשת, ובנוסף לשחור הדומיננטי, גופי התאורה מחזקים את הנופך הדרמטי.

שולחן שחורעיצוב: פיטרו. צילום: עמית גירון

4. גופי תאורה לא מתייפייפים


מנורות בסגנון של פעם, במיוחד כאלה ששרדו אוניות או מפעלים, או לחלופין חדשות בצבע שחור או עשויות פלדה מוברשת ומגורענת – יתאימו ללוק התעשייתי. היום גם נורות הפחם מספקות את האווירה המתאימה, עם הפשטות הלא מתיימרת שלהן, וכמובן, מראה החוטים המשתלשלים מהתקרה כאילו היינו במפעל שעדיין עובד על סידור החיווט. שירותי אורחים קיבלו טוויסט תעשייתי, שבא לידי ביטוי בבחירת החומרים ובצבעוניות. האריחים בשחור לא הומוגני שמוסיף חספוס, וגופי התאורה שחורים במראה משרדי. קונסטרוקציית ברזל, שעוצבה כיחידה חלולה, נושאת את הכיור. מתחתיה וכחלק ממנה נעשתה מגרעת המאפשרת תליית מגבת ידיים, ועל הקונסטרוקציה הונחו מדפי פליז מכופפים ומודולריים להנחת אביזרים. כקונטרסטיות נצבעו הקיר והתקרה בגוון בהיר מט.

שרותי אורחים​עיצוב: שירי הימן. צילום: גלית דויטש

5. חומרים בהלבשת הבית 


כשבוחרים רהיטים ופרטים לבית בסגנון תעשייתי, הכיוון הוא חומרים כמו ברזל, עור, בטון, עץ במראה לא גמור, שילובים של עץ וברזל, צינורות חשופים או שטיחים במראה דהוי, שנראים כאילו השתמשו בהם כבר בעבר, ופריטים מתכתיים מככבים בגדול. עגלה ישנה שמוסבת לאי מטבח, גלגלים שמתווספים לשולחן קפה, שרשרת אופניים שהפכה למנורה, סלי מתכת מהלול שהפכו לארגזי ירקות, שלטי פח ישנים – הם הלוק ה"יצרני" הרצוי, עם עדיפות לצבעים קרים כמו שחור וכסף.

ארגז אחסוןארגז אחסון בעל סממנים תעשייתיים מובהקים מברזל טבעי עם חריצי אוורור וניטים. עיצוב: וישס גלרי דיזיין. צילום: איקו פרנקו 

מרכזית
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...