פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

זמני זה הקבוע החדש: שוכרי הדירות שמשקיעים את הנשמה בעיצוב

הדירות אומנם שכורות, הטווח ברוב המקרים אינו ארוך, אבל זה לא מה שמונע מהדיירים להשקיע בדירות הזמניות שלהם. בואו לראות את האנשים שעשו את זה, בלי לפחד

מאת: לימור קלר

12/02/2017

חיים בדירה שכורה מלווים בתחושת זמניות, כי הנה, תוך שנה-שנתיים כל זה ייגמר ונצטרך לחפש מקום חדש להשתקע בו (זמנית). גם כשההשכרה ארוכת טווח, כל מסמר שמוצמד לקיר וכל ברז שמחליפים משאיר את חותמו ארוך השנים ומצריך אישור של בעל הנכס. ברוב המקרים נוטים השוכרים לא להשקיע יותר מדי, כדי למנוע מעצמם הוצאות וויכוחים עם בעלי הדירה. בדיוק כפי שהדירה זמנית, כך גם השוכרים רוכשים רהיטים זמניים והדירה נותרת במצבה הארעי, נטולת אופי וטאץ' עיצובי.

 

אבל יש גם מי שמדחיק את התחושות הללו, ועושה בדירה השכורה כבמשכנו הקבוע – משקיע, משפץ, מחליף ולפעמים אפילו מקבל החזר הוצאות מבעל הנכס. "יותר אנשים בוחרים להשקיע בעיצוב דירות שכורות", אומרת מעצבת הפנים עדי גלאי, "משום שהם רוצים לשדרג את איכות חייהם באמצעות שכירות של דירות גדולות ושוות יותר מאלה שהיו יכולים לרכוש לעצמם". הדיירים בדירות הבאות חשבו שאפשר גם אחרת, ועשו את המיטב כדי להשרות במגורים תחושה של בית נעים, סטייליסטי ומעוצב, גם אם הוא זמני.

 

נעים לחזור הביתה כל יום


בדירה בקיבוץ באזור גדרה מתגוררת מעצבת הפנים רות ברוידא עם משפחתה, עם צפי למגורים לשנתיים הקרובות. את הדירה, שהייתה במקור שתי דירות נפרדות שאוחדו לאחת, שיפצו בעצמם עבור בעל הבית. לאחר השיפוץ היה ברור להם הצורך בעיצוב והלבשה שלה עבורם עצמם ובהפיכת הקירות לקן הפרטי שלהם. "היה ברור לי, שלא משנה איפה הדירה וכמה זמן נגור בה, היא צריכה לשקף אותנו", אומרת המעצבת, "וחשוב מזה – צריך להיות לנו נעים לחזור הביתה בסוף כל יום". 

 

כיוון שמדובר בשכירות, ברור היה שהתקציב לטובת העיצוב לא יהיה גבוה, ושיהיו אלה פריטים הניתנים לניוד, וחלקם אף עברו איתם מדירה קודמת. בחדר הבנות נצבעו הקירות, ובשאר הקירות החליטו לא להשקיע מלבד תלייה. רהיטים מוכנים נרכשו ולא תוכננו במיוחד, ונמצאו פתרונות פונקציונליים ועיצוביים זולים יחסית, שמקסמו את הפוטנציאל של הדירה ויאפשרו שינוי עם הזמן. ברוידא: "לא יצרנו שום ריהוט קבוע, אז לא היה מבחינתנו כסף שנזרק, כיוון שהכול עשוי לעבור עימנו הלאה".

 

ה"וואו" של הדירה: "עצם היותה שכורה אך מעוצבת. אנשים לא מצפים מדירה זמנית להיות מושקעת, ולכן כשנכנסים אלינו, יש אפקט של הפתעה. ההשקעה בעיצוב שלם ונכון שיצר ממנה בית לכל דבר, ועם זאת בעלויות נמוכות, היא שיצרה את ה'וואו'".

 

 

עיצוב: רות ברוידא. צילום: אבי מורג

 

 

מגורים ארוכי טווח


משפחה בת חמש נפשות מתגוררת בדירה ברמת השרון, עם צפי למגורים של שנתיים ואופציה להארכה. מאחר שהדירה בנויה עם קירות זוויתיים, היה קשה לבני הזוג למקם רהיטים, וכדי לא לטעות בקניית ריהוט שאינו מתאים, ביקשו מהמעצבת עדי גלאי לסייע להם בבחירות ולעצב אותה כך שתתאים לצרכיהם.

 

למרות שהדירה שכורה, ידעו בני הזוג כי הריהוט ימשיך איתם לדירות הבאות, וההתלבטות היחידה הייתה אם להשקיע בטפט או בחיפוי קיר אחר. בחדר המגורים לא ויתרו על הלבשה וכך גם על ארגון והלבשה של חדר התינוקת. "למעט הקירות, כל הפריטים בשכירות יכולים לעבור הלאה לדירות הבאות בהנחה שממשיכים לדירות באותו סדר גודל ולא קטנות יותר", מסבירה גלאי. "קנינו את הפריטים שרצינו ולפעמים אף מעבר לתקציב שהוגדר, משום שבני הזוג חיפשו פריטים מסוימים מאוד. הידיעה שהמגורים יימשכו כמה שנים גורמת לרצון לעצב ולתכנן את הדירה כראוי". 

 

ה"וואו" של הדירה: "הצבעוניות החמימה של החלל, גופי התאורה, הכורסה המדליקה והאמנות שנבחרה לתלייה על קירות הסלון".

 

עיצוב וצילום: עדי גלאי

 

 

נתונים מקוריים עם קסם 


הבית הישן משנות ה-50 היה בין הבודדים בשכונת צהלה בתל אביב שלא עבר שיפוץ, הוגדל או נהרס. כשמעצבת הפנים רוני ברטל נכנסה לגור בו, היא מצאה בו קסם ואופי רב עם רצפת טרצו ותריסי עץ מקוריים שעבדו לטובת עיצוב החלל והבית. מאחר שהערך האסתטי חשוב לה אישית, החליטה לעצב את הדירה למרות מגורים מתוכננים של שנתיים. "אסתטיקה מניעה אותי בכל תחום ופעולה בחיי, ולכן היה טבעי שגם הבית שבו אחיה יהיה מעוצב ומטופל. להיות בבית שמשקף אותי, מרגיש לי נעים ועושה לי טוב", היא אומרת על שילוב של ים תיכוניות ותחושת קז'ואל חמימה עם בהירות, לבן וחומרים טבעיים.

 

בחדר התינוקת יצרה עיצוב ענוג ונטול קיטשיות ונמנעה מעודף גירויים. "שילבתי פריטים חדשים עם פריטים בעלי אופי ונשמה וצבעוניות שקטה וטבעית", היא מסבירה. "בחירה של פריטים לתינוקת והעמדתם בקונטקסט הנכון במינון נכון יצרה חדר שאינו מתוק מדי. עוד עקרון שהנחה אותי היה ליצור חדר נוח. דוגמה לכך היא למשל משטח הרביצה, אשר שימש אותנו רבות למשחק, זמן סיפור והתלבשות אחרי רחצה". כל הפריטים בבית ימשיכו איתם לבית הבא, ותכולתו של חדר התינוקת, למשל, משרתת את הזמניות שבשכירות משום שבבית הבא היא תגדל והצרכים מן הסתם ישתנו.

 

ה"וואו" של הדירה: "העונג, הנעימות, הבהירות והטבעיות שבו".

 

עיצוב: רוני ברטל. צילם: שי אפשטיין

 

 

בית ולא תחנת מעבר


ביישוב אלון, סמוך לירושלים, מתגוררים כבר קרוב לשנתיים המעצבת ספיר לוי מאורי ובן זוגה. כמעצבת והום סטייליסטית, היה ברור לה מן ההתחלה שהדירה תעוצב מכף רגל ועד ראש, "כמו כל דבר בחיי וסביבתי. זה חזק ממני ובא היישר מתוך הלב", אומרת לוי מאורי. 

 

מכיוון שמדובר בשכירות, מצאו עצמם בני הזוג בקונפליקט פנימי עד כמה להשקיע בבית שאינו שלהם, ויחד עם זאת, רצו להרגיש בבית ולא כבתחנת מעבר. "את המתח פתרנו בהחלטה משותפת, שהייתה עיקרון מנחה לאורך כל תהליך העיצוב - הפריטים שיירכשו יהיו כאלה שיכולים לעבור איתנו הלאה ולא פריטי נגרות מותאמים, טפט או תאורה שיהוו מבחינתנו מגבלה", היא מסבירה. האתגר היה לעצב באופן הפרקטי ביותר על בסיס הקיים בלי לוותר על תחושת הביתיות, ולכן השתמשה המעצבת בפריטים שונים שיכניסו חמימות ויצרו אווירה נעימה ומחבקת, למשל וילונות, שטיחים וכריות נוי בתפירה אישית.

 

ה"וואו" של הדירה: "שילוב ומיזוג בין הפנים לחוץ, הכנסה של החוץ פנימה מתוך מקום של כבוד והתייחסות לפרטים הכי קטנים. היישוב שוכן במורדות ירושלים לכיוון ים המלח, ומכל עבר נשקף נוף בראשיתי עוצר נשימה. כחלק מתהליך העיצוב של הבית, הבאתי בחשבון את הנוף באמצעות טקסטורות, צבעים ומרקמים שונים הנגלים בו". 

 

עיצוב: ספיר לוי מאורי. צילום: נעה מכבי

 

 

מגבלה תקציבית איננה מגבלה


אם ושלושת ילדיה המתבגרים מתגוררים בדירה בפתח תקווה עם צפי לשכירות של שלוש שנים. למרות התקופה הקצרה יחסית ומגבלות תקציביות, ביקשה האם להעניק לילדים תחושה של בית חם, ולכן פנתה למעצבת עידית מתן. מאחר והדירה הייתה צבועה בשמנת, הוחלט לוותר על צביעת הדירה ולהתמקד בנגיעות של טורקיז דומיננטי בריהוט ובאקססוריז.

 

שולחן סלון ושטיח הגיעו מהדירה הקודמת של הדיירת, ולה נוספו ספה ניטרלית חדשה באפור מתוך מחשבה שתתאים לכל שילוב בעתיד, כורסה בטורקיז המושכת את תשומת הלב מיד עם הכניסה לבית ונותנת את הטון, מזנון תלוי וכן כריות המוסיפות עניין וצבע. את כל אלה תוכל הדיירת להעביר עימה לבית הבא. "נמנענו ככל האפשר מלהשקיע בפריטים שהם מבחינת 'כסף זרוק'", אומרת המעצבת, שיצרה את הקשר, ההרמוניה ותחושה של בית חם באמצעות הדפסים גיאומטריים על קיר הסלון, צביעת דלתות ופריטים משלימים, רובם בעבודה אישית.

 

ה"וואו" של הדירה: "השימוש בצבע הטורקיז שבא לידי ביטוי בסלון, בפינת האוכל והמטבח".

 

עיצוב וצילום: עידית מתן

 

 


שכורות, שכורות אבל מה זה מעוצבות:

ביקור תל אביבי: גם דירה שכורה יכולה להיות מעוצבת

עיצוב ביום אחד: דירת חלומות שכורה

רווקה בסטייל: עיצוב דירה תל אביבית שכורה ב-15,000 שקל

נקייה ומצוחצחת: סטיילינג לדירה שכורה בחולון

 


  • 1.
    עיצוב דירה שכורה
    אילון | (02/15/2017)    
    למעט הדוגמה של הדיירת בפתח תקווה, כל הכתבה מבוססת על מעצבי פנים שהשקיעו בדירותיהם השכורות. צאו וחפשו דיירים "רגילים" שהפכו את הדירה למשכן חם, לפעמים נועז ומעל לכל- אישי. מזמינה אתכם להגיע אלי ולצלם. עברתי 9 פעמים דירות שכורות ומכל מקום עשיתי "בית" ללא השקעות של אלפי שקלים.