פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

קנבס לאמנות מתפרצת: עיצוב דירה תל אביבית לחובבי אמנות

התכנון לדירה בת חמישה חדרים התחיל בגמישות ניטרלית לדייר לא ידוע והמשיך באיפוק סולידי. זאת כדי לאפשר פרץ של אמנות צבעונית למשפחה צעירה בה האם חובבת טקסטיל ואמנות

מאת: תוכן שיווקי

11/12/2017
צילום: יואל אליווה

מספר נפשות בבית: זוג + 2

מיקום: תל אביב

השטח: 125 מ"ר

תכנון ועיצוב פנים: מיכל אבימור 

 

 

פסל טקסטיל TEXTILEMANN

 

כדי להתחיל במלאכת תכנון ועיצוב דירה נפגשת מעצבת פנים עם בעלי הדירה ולומדת מה הסגנון והצבעים האהובים על הדיירים, מה הם הרגלי הבישול והאכילה, היכן מרבים לבלות יחד: בסלון, במטבח או בפינת האוכל ועוד. במקרה של הדירה, הנמצאת בשכונה חדשה בצפון תל אביב, לא ידע בעל הדירה אם יגור בה בעצמו, אם ישכיר אותה שיעביר אותה לנכדתו ומשפחתה הצעירה. בניית הדירה אך החלה, האכלוס נראה רחוק, ולכן ביקש להשאיר את הדירה כקנבס ריק ולבחור בגוונים סולידיים, עליהם יתאפשר להוסיף בהמשך. 

 

בקשה נוספת הייתה לבעל הדירה בת חמשת החדרים - שהמוצר המוגמר יעמוד בדרישות תחזוקה מחמירים. על פי הנחיה זו בחרה המעצבת בחומרים פרקטיים ועמידים, בעלי ניקיון עיצובי. לריצוף הדירה בחרה בגרניט פורצלן ניטרלי בצבע חול-אפור, בהתאמה לאבן החיפוי והמראה החיצוני של הבניין וסביבתו, ועבור מרפסת השמש בחרה באריחים עכשוויים דמויי פרקט, בגוון המשתלב עם שאר הריצוף. למטבח ולחדרי הרחצה נבחרו חומרים עמידים במראה מינימליסטי ונקי. כן בחרה המעצבת דלתות פנים עמידות בנזקי מים.

 

קיר טלוויזיה בתוספת אמנות

 

 

המעצבת החליטה לשמור על חלל פתוח באזור הציבורי ולאפשר גמישות בהצבת ריהוט עתידי, ולכן ביטלה תכנונו של קיר מפריד בין המטבח לפינת האוכל. כך התקבל חלל אחד, המכיל מטבח, פינת אוכל מרווחת וכן חדר מגורים ומבואת כניסה. המטבח הותאם ליעילות ונוחות בישול. הוחלט שלא להוסיף אי עבודה אלא למקם שולחן אוכל ארוך בפינת האוכל, תוך אפשרות גלישה לשטח המטבח במידת הצורך. בחדר השינה בוצע תכנון מחדש, כולל שינוי תשתיות החשמל והאינסטלציה, כדי להגדיל את חדר הרחצה הצמוד.

 

 

 

בתום הבנייה התקבלה דירה מאופקת בגוונים סולידיים מונוכרומטיים, ולדירה נכנסה משפחה צעירה ולה שני בנים קטנים: ילד בן חמש ותינוק בן שנה. בני המשפחה ביקשו לשכן את ילדיהם בחדר משותף, להסב את חדר הילדים הנוסף לחדר אורחים ומשחקים, ואת הממ"ד לנצל כחדר ארונות.

 

טקסטיל בחדר אירוח 

 

 

 

כדי לעצב את אופי הדירה ולהתאימה לדיירים החדשים ולחפציהם, ומכיוון שאם המשפחה אוהבת טקסטיל ואמנות, בחרה המעצבת בקונספט צבעוני ואמנותי, והוסיפה צבע ואופי לחלל בעזרת חפצי אמנות ואביזרים משלימים. תהליך הטמעת הקונספט החל בהעמדת הריהוט, ששימש את המשפחה בדירתם הקודמת (כגון ספה שחורה איכותית ונוחה), ובבחירת ריהוט המתאים לדירה החדשה: נבחרו שולחנות סלוניים לעידון המראה הדומיננטי של הספה ופריטי ריהוט ונגרות נוספים בהתאם לצורכי האחסון ומבנה הדירה. עבור הסלון בחרה המעצבת תמונות שמן של האמנית הישראלית דנה קרינסקי.

 

רמקול סרוג על שידת הטלוויזיה

 

תמונות שמן של דנה קרינסקי

 

תמונות שמן על הספרייה

 

הצבעוניות העיקרית ומה שנתן לדירה את האופי הסופי, המתאים לגרים בה, התקבלה באמצעות בחירת המעצבת בבוגר שנקר, שי שניידרמן, אמן טקסטיל שנע על קו התפר בין עיצוב לאמנות. שי עובד בטכניקה מיוחדת: הוא מתחיל באיסוף, מיון ומיפוי של חומרי טקסטיל: ג'ינסים ישנים, בדים חוטים ועוד, וממשיך בפירוק החומרים הקיימים לחתיכות ראשוניות. כך נוצרים ביטויים חדשים מתוך מקור הבגד. ג'ינסים, שנצבעו לאחר שנתפרו, יוצרים בפירוקם קונטרסט צבעוני, ופירוק של בגדים אחרים יוצר מעין רישום גלי על הבד בחלקיו השונים.

 

אביזרי טקסטיל מעוצבים בחדר השינה

 

מנורת שולחן סרוגה 

 

שידת צד סרוגה

 

בנוסף לפעולת הפירוק והתפירה, מפתח שניידרמן מגוון מניפולציות על הטקסטיל, להעשרת חומרי הגלם. למשל: שימוש במסורית או התזת סילוני מים, הפורמים את הבד ויוצרים בו קווים חדשים. כמו כן, הוא מעתיק את הדוגמאות שנוצרו מתהליכים אלו להדפסה דיגיטלית על אריגים חדשים. שי מבצע רקמה, סריגת משטח ותפירה ישירות לחפץ: רהיטים, סירות מפרשים, נעליים תיקים ועוד. כולם עטופים בדים וסריגים, שחוברו יחד בתפירה ידנית, שעטנז עז שיוצר משטחי אריג בעלי טקסטורה משתנה, בעיקר בבדי ג'ינס כחול ובקורדרוי כתום. הפירוק וההרכבה מחדש נעשים ברקמה ידנית, והשילוב של הבד הקשיח עם סריגים גמישים, מעניק לו ייחודיות של חתימת יד אמן.

 

 

 

בהתאם לקונספט הכללי של  הדירה, בחרה המעצבת עבודות רבות של שי, וכמעט בכל חדר מופיעה יצירה או פסל מעבודותיו: רמקולים רקומים וסרוגים לסלון, המוסיפים צבע כתום וחי לאזור הישיבה; מפה לשולחן האוכל; שטיחונים, מנורה ושידת צד סרוגות לחדר השינה; פסל סירת מפרש גדול, שטיחונים לחדר האורחים; שטיחונים ומגבות ג'ינס לחדרי הרחצה, וגם אביזרים רקומים מתוך יצירתו, כגון תיקי גב, נעליים, יומן ושמלה, נבחרו באותה הזדמנות.

 

תוכנית הדירה:

 

 

רשימת ספקים חלקית:

דלתות פנים: פנדור

עיצוב טקסטיל: שי שניידרמן TEXTILEMANN

מטבח: דקור

ריצוף/חיפוי/כלים סניטריים: שיש אלוני

ריהוט: Simply Wood

תמונות שמן: דנה קרינסקי dana.krinsky@gmail.com

 

 


 • 6.
  קודם כל הדירה לא צריכה להיות במדור עיצוב אבל מבינה שמראים גם פרוייקטים פשוטים לדירות שנעשו להשכרה רק זה צריך להיות תחת הקטגורית תכנון?. אין עיצוב. ולהדגיש בכותרת שהמטרה היא להשכרה ומדובר בתכנון ולא כותרת מטעה של עיצוב לחובבי אומנות. רק אז אפשר להבין פלטת הצבעים , פשטות וחוסר השקעה. הסיפור של שוכרים שהביאו מעצבת בשביל האומנות לא נשמע אמין במיוחד אבל נניח. מבחינת השיפוץ האמבטיה פחות מוצלחת והשקעים בחדר אורחים בגובה/מיקום לא נכון ( לכן הספה מסתירה אותם). בשאר הדירה ובמטבח או שהשקעים מתחבאים או שאני לא רואה מספיק. די מבאס דירה עם מעט מדי שקעים
 • 5.
  התחלה טובה של ריהוט דירה
  צופית | (12/17/2017)    
  אני מקווה שהקישוטים לא רק לצילומים , הדירה עדיין ריקה ואין יותר מדי עיצוב אבל ההתחלה טובה. לדעתי חסרים: קונסולת כניסה, לתלות תמונות על הקירות (צריך עוד חוץ מהשתיים שמונחות), שידות ליד המיטות, שולחנות קפה, הרגשה אישית וטאצ' עיצוב ולא סתם ריהוט
 • 4.
  עיצוב נעים וסולידי
  אילנה | (12/15/2017)    
  אהבתי מאד.
 • 3.
  דירה נהדרת
  לימור | (12/14/2017)    
  איזה יופי של דירה.
 • 2.
  שידה בצבע אפור ועץ
  טל | (12/14/2017)    
  מי הנגר והיכן נמצא?
 • 1.
  זה אומר שיקחו אותן בסוף יום הצילום?